Před soudem za smrtící výbuch: Nepoznal nalezenou munici? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 4. února 2023

Svátek slaví Jarmila, zítra Dobromila

Před soudem za smrtící výbuch: Nepoznal nalezenou munici?

V Brdech jsou dosud i nevyčištěné oblasti.
V Brdech jsou dosud i nevyčištěné oblasti. (Foto Aha! – David Malík)

Okolnosti předloňského smrtelného výbuchu v Brdech začal rozplétat soud v Rokycanech. Armádní pyrotechnik Martin D. (44) se zpovídá se z obecného ohrožení z nedbalosti a smrti svého kolegy V. K. (†56).

Neštěstí se stalo, když příslušníci 15. ženijního pluku z Bechyně čistili dopadovou plochu střelnice Kolvín v bývalém vojenském prostoru Brdy. Státní zástupkyně Martina D. viní z toho, že špatně identifikoval nalezenou munici a nechal přenést ostrou střelu ráže 85 mm na dočasnou skládku nevybuchlé munice.

„Nešlo o ostrou munici, ale o dělostřeleckou střelu ráže 100 mm,“ hájil se Martin D. Myslí si, že jeho podřízený našel jinou, o které mu neřekl. „Zřejmě přehlédl, že je ostrá. Možná si ji chtěl vzít do sbírky,“ uvedl Martin D. Tehdy došlo k výbuchu. Praporčík V. K. utrpěl devastující zranění nohou a později zemřel. Při explozi byl zraněn ještě druhý voják, který utrpěl popáleniny a přežil.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.