Unikátní nález v zámku v Bečově nad Teplou: Zápis v knize starý 151 let! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 22. května 2024

Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

Unikátní nález v zámku v Bečově nad Teplou: Zápis v knize starý 151 let!

Bečov nad Teplou
Bečov nad Teplou (Foto Státní hrad a zámek v Bečově nad Teplou)

Kresby, podpisy a vzpomínky na léta strávená na hradě a zámku v Bečově na Teplou. To vše je zapsáno rukou přátel rodiny Beaufort-Spontin v knize, kterou nedávno objevili v tamní panské knihovně.

I na zámku se práší na knihy. Některé je potřeba vzít a po skončení sezony pořádně oprášit. V tomto případě se do jedné z nich koncem roku začetl kastelán bečovské památky se svými zaměstnanci. Zrak jim spočinul na návštěvní knize s prvním zápisem z roku 1872. „Rodina Beaufort-Spontin v této době zámek využívala zejména na podzim, během lovecké a hudební sezóny. Zajímavé tu jsou nejen podpisy návštěvníků panství, ale také poděkování zraněných vojáků, pro které byl na hradě zřízen v letech 1914 – 1916 lazaret,“ říká kastelán Tomáš Wizovský. Toho samotného však nejvíce zaujaly barevné kresby květin, z nichž některé jsou připomínkou svatebního obřadu šlechtické rodiny.

Kriminalisté byli rychlejší

V Bečově je možné vidět slavný relikviář svatého Maura. Na konci druhé světové války, když z panství prchali, ukryli Beaufortové relikviář pod podlahu hradní kaple. V 80. letech minulého století si ji však chtěli prostřednictvím amerického obchodníka Dannyho Douglese odvézt. Českoslovenští kriminalisté ale byli rychlejší. Díky několika málo indiciím ho na podzim roku 1985 sami vypátrali.

Slavný díky relikviáři

Relikviář pochází z první poloviny 13. století. Vyroben byl na zakázku v belgickém městě Florennes. Uvnitř jsou uloženy kosterní ostatky sv. Maura, sv. Jana Křtitele a sv.Timoteje. Po korunovačních klenotech se jedná o druhou nejcennější zlatnickou památku u nás. Její hodnota je nevyčíslitelná.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.