Ministr zemědělství Nekula zjistil... Přirážka na šunce 255 procent! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Ministr zemědělství Nekula zjistil... Přirážka na šunce 255 procent!

Šunka s přirážkou 255 procent? I to našli kontroloři v českých supermarketech.
Šunka s přirážkou 255 procent? I to našli kontroloři v českých supermarketech. (Foto Profimedia.cz, ara)

Kontrola másla, pečiva, drůbeže i vepřového. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (52, KDU-ČSL) s antimonopolním úřadem (ÚOHS) zahájili sledovačku cen vybraných potravin. A chvílemi si museli říct, že je snad šálí zrak. Našli totiž i přirážku na šunce 255 procent!

Že jsou v Česku drahé potraviny, už snad ani nikoho nepřekvapí. Jenže teď, kdy inflace atakuje rekordy (v březnu byl meziroční růst cen 12,7 %), se na drahé potraviny zaměřil i rezort zemědělství. Ten spolu s ÚOHS v minulém týdnu zahájil kontroly, které mají trvat nejméně tři měsíce a zaměřují se i na marže obchodníků. Ministr Nekula ale zatím nechtěl blíže specifikovat, jak sledování probíhá. Rezort ale prozradil, že se zaměřují především na ceny čtyř skupin potravin, a to másla, drůbežího a vepřového masa a pečiva. Skupiny byly vybrány na základě podnětů od veřejnosti, zemědělců i potravinářů.

 

Předražené salámy

„Zaznamenali jsme případy, kdy obchodní přirážka na točeném salámu byla 246 procent, na standardní šunce dokonce 255 procent. To jsou čísla, u kterých už se člověk musí pozastavit nad tím, zda je to v pořádku,“ kroutil hlavou Nekula. Podle něj není možné, aby byli zemědělci řetězci »zmáčknutí« a prodávali své produkty za ceny, které ani nepokryjí náklady, a přitom obchodníci měli neúměrně vysoké marže. Stát dokonce některé druhy zemědělské výroby dotuje. Podle Nekuly je situace, kdy třeba na pultech výrazně zdražuje vepřové, ale chovatelé prodávají se ztrátou, neudržitelná. „Kontrolami chceme řetězcům ukázat varovný prst v případě, že někdo zneužívá postavení na trhu,“ dodal pro Aha! Nekula, který chce k dohledu přizvat i rezort financí.

Pomůže změna zákona?

Ministerstvo zemědělství pod vedením Nekuly usiluje o to, aby byl zisk z prodeje potravin spravedlivěji rozdělen mezi zemědělce, zpracovatele a obchodníky. K tomu by měla přispět novela zákona o významné tržní síle, kterou už Česko mělo přijmout loni v květnu, ale stále nebyla schválena. „Předchozí vláda zákon neustále oddalovala, bohužel i nyní stejní lidé z opozice přijetí zákona zdržují,“ uvedl Nekula a dodal, že právě Česko bylo v EU jedním z lídrů, který směrnici o nekalých obchodních praktikách požadovalo. „Nyní jsme poslední v Evropě,“ dodal ministr. Novela by například umožnila posuzovat firmy s významnou tržní silou. Za ty jsou nyní považovány společnosti s obratem 5 a více miliard korun ročně, Nekula by ale rád snížil tuto hranici na 51 milionů korun. Ministr by měl o cenách a nekřesťanských maržích dnes mluvit se zástupci zemědělců, potravinářů a obchodníků.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.