Ochrana bylinek: Vykopejte je nebo chraňte kůrou | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 8. prosince 2023

Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav

Ochrana bylinek: Vykopejte je nebo chraňte kůrou

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Instagram Bylinky v kredenci)

Je tady doba, kdy musíte svou pozornost věnovat bylinkové zahrádce. Tedy pokud chcete, aby vaše oblíbené rostliny vydržely zimu a příští rok vám zase sloužily. Jak tedy na to? Začněte třeba tím, že si je rozdělíte na dvě skupiny.

Do první skupiny patří ty bylinky, které musíte vykopnout ze záhonku a přesadit do květináče. Jedná se například o bazalku, rozmarýn, vavřín nebo citronovou trávu. Tyto bylinky se snažte během zimních měsíců udržovat v teplotě mezi deseti až dvaceti stupni a nezapomínejte na pravidelné zalévání jednou týdně. Nejideálnější místo, kam je přes zimu uskladnit, je zimní zahrada. Ne každý má ale tuto možnost. Proto pokud bydlíte v paneláku, vystačí bylinkám i parapet nebo místo za oknem. Pamatujte však, že čím vyšší teplotu v bytě máte, tím důkladnější zálivku jim musíte poskytnout.

Druhá skupina zvládá mrazivé počasí, a můžete je tak během zimy nechat v záhonu. Petržel, pažitka, tymián, máta, estragon, šalvěj, meduňka, saturejka, oregano, levandule či libeček vydrží, jen se o ně musíte postarat. Než udeří první mrazíky, pokryjte prostor kolem nich mulčovací kůrou, která udrží více vlhkosti a současně ochrání kořenový systém před promrznutím. Navrch můžete poklást větve z jehličnanů coby další obranu před mrazy. Pokud jsou rostliny již vzrostlé, s největší pravděpodobností zimu přežijí i bez takovéto ochrany.

Strčte je do mrazáku 

A pokud už vážně nevíte, co s úrodou bylinek, můžete je prostě strčit do mrazáku. Oproti sušení si bylinky zachovají své aroma i autentickou chuť. Před mražením bylinky nasekejte nožem na malé kousky. Poté je nasypte do plastových sáčků a ihned zamrazte. Dopředu si takto můžete připravit i bylinkové směsi. Například do polévek je vhodná kombinace libečku s lístky kadeřavé a kořenové petrželky.

Zkroťte neposlušnou mátu! 

Jestliže máte na zahrádce mátu, určitě jste si všimli, že si dělá, co chce a s oblibou utiskuje v záhoně méně invazivní druhy. Proto právě v tuto dobu je čas, kdy jí »přistřihnout křidýlka«. Část máty prostě nekompromisně vykopejte. Stejně se ve vašem bylinkovém záhonku může rozpínat také meduňka a dobromysl, i je můžete před zimou protřídit...

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.