Ženy míří do vedení! Šéfka Sněmovny a tři místopředsedkyně? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 26. května 2022

Svátek slaví Filip, zítra Valdemar

Ženy míří do vedení! Šéfka Sněmovny a tři místopředsedkyně?

Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09 se těší...
Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09 se těší... (ČTK / Šimánek Vít)

Přesně padesát žen bylo letos zvoleno do Sněmovny. Jde tak o nejvyšší počet v historii novodobého Česka. Tím to ale nekončí. Podruhé v historii pravděpodobně totiž bude nad poslanci vládnout předsedkyně. A nebude na to sama. Doplní ji minimálně další tři!

Dvousetčlennou komoru tak opět po osmi letech povede žena. Koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a lidovci) už oznámila, že na šéfku Sněmovny navrhuje Markétu Pekarovou Adamovou (37, TOP 09). „Má zkušenosti, ví, jak funguje Poslanecká sněmovna, a myslím si, že svojí politickou kariérou prokazuje celou dobu, že bude kultivovanou a dobrou reprezentantkou všech poslanců,“ oznámil v minulém týdnu budoucí premiér Petr Fiala (ODS, 57) s tím, že lídryně »topáků« má podporu nově vznikající vládní koalice SPOLU a PirSTAN s většinou 108 hlasů.

Jasno však bude v pondělí 8. listopadu, kdy je naplánovaná ustavující schůze dolní komory. K ruce by Pekarová měla mít celkem šest místopředsedů. A už je zřejmé, že nejméně tři posty obsadí ženy. Piráti totiž navrhují Olgu Richterovou (36) a Starostové zase Věru Kovářovou (57). A podle zjištění Aha! hnutí ANO uvažuje, že na jeden ze dvou postů ve vedení, které mohou díky početnému klubu 72 členů obsadit, vyšle bývalou hejtmanku Karlovarského kraje a poslankyni Janu Mračkovou Vildumetzovou (48). A co ODS a KDU-ČSL? „Ještě jsme to neřešili,“ napsal Aha! předseda poslanců ODS Zbyněk Stanujra (57) a dodal, že jméno by mohlo být známo do konce měsíce.

Šéf lidoveckého klubu Marek Výborný (45) řekl, že jejich kandidáta budou řešit v příštích dnech. Dohromady tak pravděpodobně nové poslance na schůzích budou řídit minimálně čtyři ženy. Což je o jednu více než kdykoliv v minulosti. Třeba v letech 2010 až 2013 měla Sněmovna svou první předsedkyni Miroslavu Němcovou (68, ODS) a šest místopředsedů, z toho dvě ženy – Vlastu Parkanovou (69, TOP 09) a Kateřinu Klasnovou (44, VV) Podobně to bylo i v období 2002 až 2006, kdy kromě Němcové byla ve vedení i Hana Kordová Marvanová (58, za US-DEU) a Jitka Kupčová (68, za ČSSD)

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.