80 let od začátku zatýkání gestapem: Sokola se bál i Heydrich!

Z tělocvičen se nebáli vyjít do ulic, za mobilizace připravovali brannou výchovu, po okupaci v roce 1939 se aktivně zapojovali do odboje. I proto se na členy slavné tělovýchovné organizace Sokol zaměřilo gestapo. A před 80 lety začalo s masivní likvidační akcí.
Zatýkací Akci Sokol posvětil Reinhard Heydrich (*1904 – †1942), který byl tehdy čerstvě ve funkci říšského protektora a sokolské organizace se obával. K omezování činnosti České obce sokolské docházelo už od okupace v roce 1939, kdy skončila s brannou činností a výchovou a začala se, alespoň oficiálně, věnovat pouze tělovýchově a kultuře. Zakázali, zabavili Gestapo za druhé světové války likvidovalo český odboj a postupně zjišťovalo, že je do něj zapojena řada předních představitelů Sokola. Vznikla i tajná organizace Obec sokolská v odboji.
Úplný zákaz činnosti Sokola vydal ještě Hendrichův předchůdce Konstantin von Neurath v dubnu 1941. Nacisté díky němu shrábli i všechen majetek jednot. Do Terezína Už pod taktovkou kata českého národa Heydricha se pak v noci ze 7. na 8. října 1941 rozběhlo monstrózní zatýkání, při kteréch v poutech skončilo na 1500 sokolů. Valnou většinu poslali nacisté rovnou do tábora v Terezíně, odkud je pak převáželi do dalších koncentračních táborů, včetně Osvětimi. Celkem za války podle odhadů historiků padlo na tři až pět tisíc sokolů. Za vlast se ale opravdu rvali lví silou..