Soud pravomocně v kauze Peroutka: Stát se musí za Zemana omluvit | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 18. srpna 2022

Svátek slaví Helena, zítra Ludvík

Soud pravomocně v kauze Peroutka: Stát se musí za Zemana omluvit

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman  (FTV Prima)

Za prezidenta Miloše Zemana (75) se musí omluvit stát. Rozhodl tak Městský soud v Praze, který řešil výrok hlavy státu o Ferdinandu Peroutkovi (†83) a jeho údajném článku velebícím Adolfa Hitlera (†56).

Před pěti a půl lety pronesla hlava státu, že novinář Peroutka napsal v časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman a že ho viděl na vlastní oči »vlevo dole«. Historikům ani nikomu jinému se nic takového ale během pěti let v archivech nepodařilo dohledat. Novinářova vnučka Terezie Kaslová (64) se obrátila na soud, protože Zemanova slova brala jako pomluvu svého dědečka. A pražský městský soud jí v rámci odvolacího řízení také dal za pravdu. „Jestliže je takový výrok někomu připisován, není to spravedlivé, není to férové, je to dehonestující a Česká republika se musí za svého prezidenta omluvit,“ pronesl soudce Tomáš Novosad. Jeho verdikt je pravomocný, lze se proti němu už jen dovolat k Nejvyššímu soudu. Toho také hodlá ministerstvo financí, které se má za prezidenta omluvit, využít.

Projev Miloše Zemana na americké ambasádě:

Video se připravuje ...Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.