Miloš Zeman (75): PRAVDA O OPERACI PREZIDENTA | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 28. května 2024

Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián

Miloš Zeman (75): PRAVDA O OPERACI PREZIDENTA

Loni prošel ve vojenské nemocnici rekondičním pobytem.
Loni prošel ve vojenské nemocnici rekondičním pobytem. (Foto Aha! – D. Malík, J. Poláček, M. Sekanina, Twitter J. Ovčáčka)

Drama zažil prezident Miloš Zeman (75) i jeho nejbližší. V úterý večer totiž upadl na zem a vážně si zlomil pravou ruku. Hlavu státu tak museli převézt do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na operaci. Ta sice prý proběhla bez komplikace, jenže léčba, obzvláště u starších lidí, bývá zdlouhavá...

Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka upadl Miloš Zeman, když se ve své prezidentské vile díval na televizi. „Pan prezident se každý večer dívá na televizní zpravodajství. Po ukončení televizních zpráv si odmítl vzít hůlku od ochranky, což činiti neměl, protože zakopl na pravou paži, kterou si zlomil,“ popsal Aha! příčinu úrazu Ovčáček. Hned po pádu byl proto Zeman převezen k lékařskému zákroku do střešovické vojenské nemocnice, kde již před rokem absolvoval, slovy Ovčáčka, »rekondiční pobyt«. Prezidentova operace začala krátce před půlnocí z úterý na středu a trvala zhruba hodinu.

Krajské volby 2020: Do zastupitelstev krajů se bude volit 2. a 3. října>>>

KORONAVIRUS v Hradní stráži

Celý článek

Po celou dobu zákroku byl Zeman v celkové narkóze a podle hradního kancléře Vratislava Mynáře (53), který hlavu státu včera dopoledne navštívil, proběhlo všechno bez komplikací. „Panu prezidentovi byl implantován titanový hřeb, ukotven nad loktem a pod ramenem,“ řekl po návštěvě Mynář s tím, že k propuštění by mohlo dojít v sobotu, nejpozději však v neděli. Šéf kanceláře také prozradil, že se hlava státu cítí velmi dobře a k obědu si dala kousek ryby s vařeným bramborem. Navštívit Miloše Zemana už v úterý prý stihla také jeho manželka Ivana (55), za otcem se chystala také dcera Kateřina (26).

Zeman s první dámou Ivanou v Polsku: P

Video se připravuje ...

Hojení a rehabilitace
Doba léčení zlomenin je různá v závislosti na věku a na postižení kosti. Lze říci, že na horní končetině se zlomeniny hojí 4 – 8 týdnů. U starších lidí s přidruženými nemocemi nebo s osteoporózou, a navíc po operaci, se doba hojení může výrazně prodloužit. Nedílnou součástí léčby je rehabilitace. U zlomenin předloktí se podaří rozcvičit ztuhlé klouby u seniorů zhruba během 4 týdnů.

Zrušený program
Ještě před úrazem stihl prezident v úterý vyhlásit volby v karanténě. Na takzvaných volebních stanovištích budou lidé volit ve středu 30. září, v druhém kole senátních voleb o týden později. V tzv. pobytovém zařízení se volby budou konat ve čtvrtek 1. října, druhé kolo senátních voleb pak 8. října. Kvůli zranění musel být ale celý jeho včerejší pracovní program zrušen. V plánu měl prezident poklepání základního kamene nové budovy Nejvyššího kontrolního úřadu v Praze včetně schůzky s arcibiskupem Dominikem Dukou (77). Jak to ale bude s prací v příštím týdnu, není jasné. První zářijový týden měla totiž hlava státu navštívit Jihomoravský kraj a přijmout premiéra Andreje Babiše (65, ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (41, ČSSD). Ti s ním chtěli mluvit o odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje (59). Mynář se ale podle svých slov dohodl s prezidentem, že zatím k žádné změně v kalendáři nedojde. „Bude záležet na panu prezidentovi, jak mu práh bolesti dovolí (s rukou – pozn. red.) manipulovat,“ dodal šéf kanceláře s tím, že rekonvalescence by podle ošetřujícího lékaře i ředitele ÚVN Miroslava Zavorala (66) měla trvat šest až osm týdnů.

Jak se stát členem volební komise?

Neduhy z minulosti
2012 – Ještě jako kandidát na prezidenta absolvoval v únoru operaci šlachy v palci levé nohy. Během prázdnin podstoupil operaci očí, při níž mu lékaři odstranili šedý zákal.
2013 – Půl roku po zvolení hlavou státu podstoupil operaci zubů a byla mu diagnostikována neuropatie, tedy onemocnění nervů nohou, kvůli němuž nemá cit od kotníků dolů. Nemoc je spojena s cukrovkou, od té doby musí Zeman držet dietu, omezit alkohol i kouření a více se hýbat. Byl také hospitalizován s úrazem kolene po nočním pádu. Za ten prý mohl pes, jenž shrnul koberec, o který prezident zakopl.
2015 – Začíná špatně slyšet. „Skoro neslyším. Mluvte, prosím, pomalu a nahlas,“ vyzýval například tazatele po svém vystoupení ve Štrasburku. Dotazy mu pak do ucha »tlumočil« zaměstnanec hradní kanceláře. Lékaři mu totiž diagnostikovali čtyřicetiprocentní ztrátu sluchu.
2018 – V lednu podstoupil Zeman v pražské Nemocnici Na Homolce drobný operativní zákrok kvůli malému zánětu v dutině ústní. Čím dál nejistější je pak kvůli zhoršující se neuropatii v chůzi.
2019 – Během října byl prezident v Ústřední vojenské nemocnici, kde podstoupil rekondiční pobyt, který v sobě zahrnoval posílení pohybových stereotypů, rehabilitaci chůzí, aplikaci příslušných fyziatrických metod a vyvážené výživy.

JAK PŘEDEJÍT PÁDŮM STARŠÍCH LIDÍ
Mezi nejčastější příčiny hospitalizace ve stáří patří z úrazů zlomeniny. A to je i případ prezidenta Miloše Zemana (75). Podle odborníků je několik důvodů, proč je u seniorů riziko pádu a vzniku zlomenin mnohem vyšší. Velice často za zlomeninami u lidí vyššího věku stojí osteoporóza. V České republice ji má každá třetí žena a každý pátý muž starší padesáti let a to takového stupně, že i při malém úrazu hrozí riziko zlomeniny. Osteoporózu, však naštěstí lékaři u prezidenta vyloučili.

Druhy zlomenin
Zlomenina může být stabilní, konce zlomené kosti se nepohybují. Nebo nestabilní, kdy se konce zlomené kosti mohou posunout a poškodit přilehlé cévy, nervy a vnitřní orgány. Většina zlomenin má nad místem poranění neporušený kožní kryt – zavřené zlomeniny. V případě, že konec kosti pronikl kožním krytem, jedná se o otevřenou zlomeninu. Zlomeniny tohoto typu jsou spojeny s rizikem infekce.

Léčba fixací
Většina zlomenin se léčí konzervativně, tedy znehybněním sádrovou fixací. Týká se to hlavně zlomenin, u kterých jsou úlomky ve vyhovujícím postavení a jsou stabilní.

Co dále zvyšuje riziko pádů
• Neurologická onemocnění, která mohou způsobit závratě.
• Srdeční onemocnění, která vedou k náhlé ztrátě vědomí, bývají doprovázená pádem. Jejich příčinou bývá často pokles tlaku či porucha srdečního rytmu.
• Špatná koordinace pohybů.
• Zhoršené smyslové vnímání.
• Zpomalené reakce.
• Špatné meteorologické podmínky: výkyvy tlaku vzduchu, namrzlé, mokré a těžko schůdné cesty.

Prevence pádů existuje
• Byt i schodiště by měly být vybaveny madly, která umožňují bezpečný úchyt při chůzi.
• V koupelně nainstalovat protiskluzovou vanu se sedačkou, úchyty a madly.
• Toaleta by měla být zvýšená např. speciálním sedátkem s madly. • Podlahy v bytě nekluzké, bez koberců a prahů.
• Pomůže dobré osvětlení, které neoslňuje, ale dobře osvětluje prostor, vhodné je i malé celonoční světlo.
• Správně vysoké lůžko a pevná židle s opěrkami.
• Barevné označení prvního a posledního schodu.

Kdy se přistoupí k operaci
Podle MUDr. Aleš Fibíra z Ordinace. cz je operační řešení rovnou voleno u zlomenin nestabilních nebo s posunem úlomků. „Operace se provádí za hospitalizace a na operačním sále. Používají se šrouby, kovové dlahy, dráty, nitrodřeňové hřeby, kloubní náhrady nebo i zevní fixatéry,“ vysvětluje lékař.

Vratislav Mynář o stavu prezidenta Miloše Zemana: Ruku mu zpevnili titanovými hřeby

Video se připravuje ...Přečtěte si
freunde
27. 8. 2020 • 11:21

Servis má 100% , ale ruku na srdce, nebylo by mu lépe na Vysocine ?

mbmb
27. 8. 2020 • 05:19

Na rozdíl od jiných lidí má jistě špičkový servis a bude lip

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.