Psycholožka o rizicích po tornádu: Závist místo solidarity!

Tornádo nejen zabíjelo, ničilo majetky, ale jeho následky řádně míchají i mezilidskými vztahy. Na jedné straně je obrovská solidarita, na druhé závist a pomluvy. Podle odborníků je to přirozený důsledek extrémní situace.
První šok je pryč, někteří sousedé stále pomáhají, jiní už ale věnují pozornost tomu, jak je rozdělována pomoc. Začínají sčítat, kdo dostává víc, kdo méně. Zlá krev se začíná vařit. „Lidé, kteří prožili ztráty, ať už na obydlí, zdraví nebo umrtí blízkých, mohou trpět příznaky posttraumatické stresové poruchy. K nim patří pocit vnitřního napětí a snadnější afektivní výbuchy,“ říká psycholožka Radana Rovena Štěpánková. Přesto podle ní nepřejícnost a závist jsou spíše projevy osobnostního charakteru lidí. Dopady tornáda odhalují, zda je člověk nastaven spíše na spolupráci a podporu nebo v něm zvítězí zášť. „Krize ukazuje, kým skutečně jsme. Lidé, kteří se se svým stínem statečně potýkali i v době hojnosti, situaci zvládají lépe. Ti, kteří svoji existenci potvrzují tím, co mají, nebo ti, kteří zaměřují svou pozornost více do budoucnosti, budou snášet toto období hůře,“ míní psycholožka.
Pomoc není nekonečná
Svou roli hraje podle psychoterapeuta Vladimíra Blažka také skutečnost, že naše společnost má stále rovnostářské tendence srovnávat, že všichni mají nárok na stejné množství majetku, pomoci apod. „Tím, že pomoc přišla tak rychle a v takovém množství, se pocit tohoto nároku, a že ho všichni uznávají, jen potvrdil,“ míní Blažek. Lidé si také podle něj uvědomují, že žádná pomoc není nekonečná a bezedná, což může u mnohých budit obavy a snahu získat maximum teď hned. Proč se do sebe dostávají i ti, kteří si ještě krátce po tornádu pomáhali? Při tragédii, kdy si zachraňovali životy, si tolik neuvědomovali, co se s jejich majetkem stalo. To jim v plné síle dochází až nyní s odstupem. „Ukřivdění je agrese stáhnutá dovnitř. Proto lidé, když začnou být lítostiví, začnou obracet agresi navenek. Takže od lítosti k agresivitě je velmi blízko,“ objasňuje psychoterapeut.
Pomůže transparentnost
Podle Vladimíra Blažka lze srovnávání, závisti, agresivitě čelit tím, že budou jasně stanovená pravidla, podle kterých se pomoc a zejména finance rozdělují. Všichni s nimi budou seznámeni. Pomoc bude transparentní. „Někdy závist plyne z nevědomosti. Z toho pak vzniká pocit ukřivdění,“ dodává.
Jak čelit stresu a strachu ve chvíli, kdy člověk o mnohé přišel?
Radana Rovena Štěpánková: * „Je to náročné, přesto je dobré prožít vděčnost za to, co mám např.: Mám život, zdraví, souseda, střechu nad hlavou, i když není moje, přichází podpora od dobrovolníků i od státu... upřímně a ze srdce děkuji.“ * „Pokud člověk umí relaxačně meditativní techniky, je dobré dopřát si je a do své duše přijmout klid z pocitu, že už jsem v bezpečí, i když mnoho nemám.“