Vláda se bojí mutací: Do Tuniska se nesmí cestovat! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 9. prosince 2023

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Vláda se bojí mutací: Do Tuniska se nesmí cestovat!

Tunisko je zařazeno na černou listinu.
Tunisko je zařazeno na černou listinu. (Reuters)

Chtěli jste vyrazit na letní dovolenou do Tuniska a odfrknout si tam? To máte smůlu! Stát totiž tuto africkou zemi zařadil na černou listinu, kam je zakázáno vycestovat. Stopka by mohla potkat i Egypt, o tom se ale rozhodne dnes. Jaké komplikace to znamená pro turisty?

S platností od pondělí 5. července se mezi černě označené země, tedy ty s extrémním rizikem nákazy, na cestovatelské covidové mapě přiřadí Tunisko. Na tamní pláže letos podle dat cestovek přitom plánuje vyrazit na dvacet tisíc Čechů. Proč k omezení vůbec dochází? „Zvyšuje se riziko zanesení mutací do Česka,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34, za ANO). Podle dat se totiž už u nás objevilo na 120 případů nejtěžší mutace delta (tzv. indická), která se šíří i světem.

Stamilionové ztráty

Proti Vojtěchově rozhodnutí se ale hned ohradily cestovky. „Předem nás o rozšíření seznamu zemí s extrémním rizikem nákazy nikdo neinformoval,“ řekl Aha! místopředseda Asociace cestovních kancelář Jan Papež. Podle něho ani zatím nelze říci, jak se zachovají turisté, kteří už mají koupený zájezd. „My nyní musíme s klienty jednat. Velká část z nich použila poukazy za zrušenou loňskou dovolenou, jestli se tato situace nějak ještě vyhrotí, tak za to může jenom rezort zdravotnictví,“ říká Papež a dodává: „Škody se mohou vyšplhat k hranici 700 milionů korun.“

Země pyramid

Rezort zdravotnictví včera odmítl předem říci, zda dnes ministři zařadí na listinu i Egypt. S takovou informací totiž přišel Deník N. Pokud by k tomu podle Papeže došlo, byl by to opravdu průšvih. „Do Egypta se letos chystá šedesát tisíc lidí, a pokud by ministerstvo zdravotnictví zemi zařadilo na černý seznam, tak jim zkazí dovolenou,“ řekl s tím, že by to byl také nelogický krok. „Pokud se podíváte do okolních zemí, tak Němci, Poláci, Maďaři i Rumuni do Egypta normálně cestují,“ dodává.

Kam se nepodíváte

Do černě označených zemí mají podle ministerského opatření občané Česka i cizinci s bydlištěm na našem území zákaz vstupu. Výjimku mají pouze občané daných zemí a neodkladné cesty, jež byly předem oznámeny ministerstvu zahraniční,“ píše rezort na svém webu. K dnešnímu dni (tedy 1. červenci) je na černé listě celkem sedmnáct zemí – Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indická republika, Jihoafrická republika, Kolumbie, Lesotho, Namibie, Malawi, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Tanzánie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie a Zimbabwe. Platnost opatření je zatím do konce července, to se ale může změnit. A podle ministra Vojtěcha by se na seznam mohla připsat i další země, a to Velká Británie.

Testování s jednou dávkou

Ministři dnes také rozhodnou, aby lidé očkovaní jen jednou dávkou museli svou bezinfekčnost při návratu z dovolené do práce prokázat negativním testem, a to ať už ji trávili v Česku, nebo v zahraničí. Jak by to ale vypadalo v praxi, odmítl rezort zdravotnictví komentovat. „Detaily se nyní připravují,“ řekl Aha! Kryštof Berka z tiskového oddělení.

Víte, že...

...při cestě ze země na černé listině musíte při návratu mít dva negativní PCR testy (první do 24 hodin po příjezdu a druhý nejdříve 10. den) a být po celou dobu v samoizolaci?

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.