VELKÝ SERIÁL AHA! Nástrahy cestování v době covidu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. března 2024

Svátek slaví Kamil, zítra Stela

VELKÝ SERIÁL AHA! Nástrahy cestování v době covidu

Cestování je stále omezené: Jaká pravidla?
Cestování je stále omezené: Jaká pravidla? (Shutterstock)

Cestování je letos složitější, mohou nastat komplikace vinou stále zvýšeného rizika nákazy, s tím musíme počítat. Jaká je nyní situace a co můžeme čekat, se nám pokusil nastínit Pavel Pitel z ministerstva zahraničí.

Jak dochází k výběru lokalit coby nebezpečných a bezpečných? Podle jakého klíče?

„Seznam bezpečných zemí stanovuje ministerstvo zdravotnictví na základě statistických dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemoci (ECDC).“

Některé země na stránkách ministerstva zahraničí nejsou ani doporučovány k turismu – např. Egypt, Tunisko, vcelku oblíbené destinace. Proč?

„Připojili jsme se k evropskému konsenzu, že budeme respektovat evropské rozhodnutí o seznamu zemí, které Unie označí jako bezpečné. Nemá to přímou souvislost s epidemiologickou situací v dané zemi, je to vyjádřením přání, aby se nejdříve rozvolnil pohyb v rámci Evropské unie. Až pak se musí Unie rozhodnout, jestli sem pustí lidi z Turecka či Egypta.“

Ministerstvo otevře v létě konzulární jednatelství ve španělské Barceloně, bulharském Burgasu, chorvatské Rijece a Splitu a ve Valettě na Maltě. Proč zrovna tam?

„Vybíráme to dle počtu konzulárních úkonů, které jsme museli obsloužit v minulých letech. Chorvatsko je evergreen, druhá nejčastější destinace je Bulharsko. Barcelona se v posledních letech objevuje také velmi často, loni jsme ji neměli, protože Španělsko na tom bylo špatně a nepouštělo lidi na turismus. No a u Malty očekáváme, že během léta nebude možné cestovat v zásadě jinam než po Evropě, tak si myslíme, že větší počet občanů zamíří i tam.“

Z komunikace ministerstva zahraničí jsem získala dojem, že tahle sezona bude riskantnější, nebezpečnější, než je obvyklé. Je to tak?

„My doufáme, že ne, ale chceme být připraveni na nejhorší. Ta situace bude volatilní (nestálá, pozn. red.). Teď to samozřejmě vypadá dobře, hodnoty v Evropě klesají, ale už je tady zase první náznak malé vlnky v Portugalsku, kdy se dočasně uzavřel Lisabon. A když se půlka republiky a velká část Evropy přesune do Chorvatska, není vyloučeno, že se někde situace zhorší a my budeme muset adekvátně zareagovat.“

Celý rozhovor naleznete v tištěné podobě deníku Aha! (29. 6. 2021)

NA CO JEŠTĚ MYSLET, KDYŽ JEDETE DO ZAHRANIČÍ?

  • Jedete-li do veliké země, kde budete vzdáleni od zastupitelského úřadu (tedy nebudete ve velkém městě), podívejte se, kde je konzulát (ve zkratce menší druh zastoupení), a předem si napište telefonní číslo do mobilu.
  • Kdybyste nenašli české zastoupení, můžete se obrátit na jakýkoliv konzulát či velvyslanectví jiného členského státu EU a žádat o pomoc, nejčastěji se takto řeší ztráta dokladu (mohou vám vystavit náhradní evropský cestovní dokument).
  • Úřady pak mohou pomáhat také při nehodě, úmrtí, repatriaci zraněných či zemřelých osob a v případě zatčení osoby (ale pozor, jen na žádost této osoby; nelze poskytovat pomoc jen na žádost rodinného příslušníka).
  • V případě okradení české zastoupení může zprostředkovat zaslání finanční pomoci od příbuzných z ČR, samo nedisponuje prostředky.

Cestovní pojištění: Na co si dát pozor?

Video se připravuje ...

Odborníci pro Aha! NA DOVOLENOU S CESTOVKOU?

S nejčastějšími problémy a dotazy, které mívají klienti cestovek či lidé zvažující organizovaný zájezd, Aha! odpovídali advokát Jakub Keresteši a právník Lukáš Zelený.

1) Vyplatí se last minute zájezdy v téhle době?

Oproti minulým rokům jsou last minute zájezdy viditelně levnější. Výhodné jsou pak i z hlediska současné situace – pokud se rozhodnete pro cestu na poslední chvíli, budete vědět, zda již budete v konání zájezdu naočkovaní, jaké jsou aktuální podmínky v destinaci a podobně.

2) Jak je to s rušením dovolené?

Toto upravuje občanský zákoník. Odstoupit od smlouvy můžete vždy, většinou ale se storno poplatkem. A kdy to jde bez něho? Třeba když v místě pobytu nastaly mimořádné okolnosti, které mají významný dopad na poskytování zájezdu, na přepravu do místa určení cesty nebo pobytu – šlo by tedy i třeba o propuknutí nové vlny pandemie.

3) Má cestovní kancelář povinnost mě informovat o podmínkách pro vstup do země?

Ano. V případě, že tak neučinila – například neřekla, jaké potvrzení o bezinfekčnosti je nutné pro tu a tu destinaci a vy kvůli tomu nemůžete do cílové země vstoupit – je to pochybení cestovní kanceláře a lze za to žádat reklamaci. Je ale doporučeno nepřijímat žádné vouchery, ale žádat buď navrácení peněz, anebo si rovnou domluvit jiný zájezd.

4) Mám koupený zájezd. Ale změnily se podmínky vstupu do země či zájezdu. Jak bude probíhat storno?

Nelze to zevšeobecnit, protože je třeba zjistit, na kom leží odpovědnost. Zde je pár příkladů.

  • Pokud cílová země změnila podmínky (například očkování) a klient se novým podmínkám nestihne přizpůsobit, nejedná se o problém cestovky a klient o peníze přijde, případně mu bude odečten storno poplatek.
  • Pokud z nějakého důvodu dojde ke zrušení ze strany cestovní kanceláře (zákaz letů apod.), měla by vrátit veškeré uhrazené prostředky. Tzv. lex voucher (zákon umožňující cestovkám místo vracení peněz vystavit voucher na zájezd v budoucnu) již nové zájezdy nepokrývá, měly by tedy být vráceny

Přečtěte si
PetraD
14. 7. 2021 • 22:41

Neplatné vouchery jsou největší drzost, tihle se danými neplatnými vouchery zabývají http­s://ww­w.le­gans­.cz/cs­/vou­cher, poskytují bezplatné posouzení případu.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.