Aktuální covidová pravidla: Přehled nových zákazů! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. března 2024

Svátek slaví Kamil, zítra Stela

Aktuální covidová pravidla: Přehled nových zákazů!

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v rozhovoru pro Blesku (18.6.2021)
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v rozhovoru pro Blesku (18.6.2021) (Blesk: Daniel Černovský)

Strašák mutace delta obíhá nejen Česko, ale i celý svět. Právě kvůli tomu, že čísla nemocných s covidem po několika týdnech opět začínají růst, vláda ve čtvrtek večer mimořádně schválila nová opatření. Jedna dávka očkování už nebude stačit k prokázání bezinfekčnosti. Jaké změny začnou od pátku platit?

Podle odborníků je za opětovným zrychlováním pandemie nakažlivější varianta delta. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34, za ANO) tak ve čtvrtek večer ohlásil zavedení povinných testů při návratu ze zahraničí. Bez nich nebude možné vrátit se do práce. Výjimku ale mají plně očkovaní lidé, kterým od poslední dávky uběhlo 14 dní. Ti se testovat nemusí s výjimkou návratu ze zemí na černé listině (viz box Změna u rizikových zemí). Bude se tedy opět plošné testovat ve firmách či úřadech, které skončilo ke konci června? „V tuto chvíli není tato povinnost na stole. Zaměstnanci vracející se ze zahraničí mohou využít hrazených testu z veřejného pojištění u poskytovatele zdravotních služeb, tedy 2 PCR testy měsíčně a 1 antigen týdně,“ řekla Aha! mluvčí rezortu zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Ministr Vojtěch k tomu uvedl, že plošné testování by vláda opět zavedla, pokud by bylo za 7 dní 25 nakažených na 100 000 obyvatel. Nyní je jich 8.

Co začne platit od pátku?

*Jedna dávka očkování už nebude stačit pro prokázání bezinfekčnosti.

*Při návratu do Česka bude nutný ze všech zemí test na covid.

*Vyplnění příjezdového formuláře, při infekci musí mít negativní antigenní nebo PCR test.

*U zemí s nízkým a středním rizikem bude možné test nahradit absolvovaným do pěti dnů po návratu.

*Po dovolené v zahraničí mohou lidé do práce pouze po negativním testu.

Kontroly v restauracích?

Bezinfekčnost návštěvníků by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha mohly kontrolovat i restaurace. Jejich zástupci, s nimiž jednal, o to podle něj sami mají zájem a někteří k tomu chtějí přistoupit i dobrovolně. Dosud byla povinnost mít negativní test, potvrzení o prodělání nemoci nebo absolvování očkování na návštěvnících restaurací.

Očkování bez registrace

V pražském obchodním centru Westfield Chodov a na hlavním nádraží by do dvou týdnů měla vzniknout očkovací místa, kam budou moci přijít lidé bez předchozí registrace. Zdravotníci v těchto očkovacích místech budou mít kromě dvoudávkových vakcín k dispozici i jednodávkovou vakcínu od firmy Johnson & Johnson.

Změna u rizikových zemí

Nedoporučuje se jet do zemí na černé listitě. Jedná se o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Peru, Rusko, Svazijsko/Eswatini, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambii, Zimbabwe a Tunisko. Mezi černé země by mohla vláda od 12. července zařadit Velkou Británii, pokud se situace v zemi nezlepší.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.