Fenky Bělka a Strelka: Umetly cestu kosmonautům!
Prvním člověkem v kosmu se 12. dubna 1961 stal Jurij Gagarin (1934 až 1968). Ale aby mohl do vesmíru letět, musely se otestovat podmínky na lodi na jiných živých organismech. Před 60 lety proto do kosmu odletěly fenky Bělka a Strelka. A jako první se i živé vrátily na Zemi.
Mnohem slavnějším tvorem vyslaným do vesmíru byla roku 1957 fena Lajka. Ta ale zahynula už několik hodin po startu na následky přehřátí organismu a stresu. Sovětští inženýři před vysláním prvního člověka do vesmíru potřebovali jistotu, že let má šanci přežít. A tak na řadu přišly další fenky Bělka a Strelka.
Letěla zoo
S nimi 19. srpna 1960 do vesmíru odstartovala hotová malá zoo. Na palubě Sputniku 5 byli také králík, 40 myší, dva potkani, mouchy a rostliny. Většina pasažérů se druhý den vrátila v pořádku na Zemi, cestu nepřežilo asi 20 myší
Kočky později
Ze dvou toulavých fenek byly rázem hrdinky Sovětského svazu. Veřejnosti byly představeny na tiskových konferencích a navštěvovaly mateřinky, kde si s nimi mohly pohrát malé děti. Do Gagarinova letu vypustili Sověti na orbitu na 50 psů, asi 20 jich let nepřežilo. Během následujících let se do vesmíru podívala řada dalších zvířat. Kočky se však svého prvního kosmonauta dočkaly až roku 1963, kdy Francouzi vyslali micinu Felicetty do výšky 150 kilometrů.
Voříšky chtěli schválně
Všichni psi využívaní v sovětském vesmírném programu byli toulaví voříšci. Tamní lékaři věřili, že jsou s to se na drsné podmínky nejrychleji adaptovat.
Tvrdý výcvik
Tak jako lidští kosmonauté, i psi byli na let do vesmíru důkladně trénováni. Museli si obléct skafandry, vydržet stav beztíže i přetížení a také snášet hluk i nedostatek prostoru.
Štěně jako dar
Lidé i zvířata byli oblíbeným nástrojem sovětské propagandy. Strelku proto nechali nakrýt jiným psím kosmonautem Pušokem. Jedno z jejich štěňátek pak sovětský vůdce Nikita Chruščov (1894 – 1971) věnoval dceři amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho (1917 – 1963).
Američané měli opice
Americká NASA místo psů vybrala opice. První pokusy končily tragédií, cesty na konci 40. let vybraní makakové nepřežili. Úspěch Američané slavili se šimpanzem Hamem. Ten se naučil i jednoduché ovládací povely a svou misi Mercury-Redstone 2 v lednu 1961 přežil. Pak se stal celebritou v zoologické zahradě ve Washingtonu.