Vědci postavili zvláštní šachovnici: Zkoumají vesmír pod ledem!

Na Antarktidě není nic. Jen příšerná zima, nekončící ledová plocha... a jedna supertajná laboratoř. No vážně! Observatoř IceCube na jižním pólu postavila Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) v roce 2010. A od té doby tu astronomové z celého světa dennodenně pronikají do tajů minulého i budoucího života v kosmu.
IceCube není zajímavá pouze tím, že je na míle vzdálená od civilizace, ale také způsobem svého fungování. Vesmír totiž jako jediná na světě zkoumá prostřednictvím neutrin – neviditelných částic kosmického záření, které dopadají na Zemi. Jejich proudění běžně vůbec nejde zaznamenat. V kontaktu se zmrzlou vodou ale dokážou neutrina vytvořit elektricky nabité částice, jejichž pozorování je pro vědce už v podstatě hračka.
MALÉ, ALE DŮLEŽITÉ
Astronomové se domnívají, že i přes takový lidský palec projde každou vteřinu víc než 100 miliard neutrin. Zkoumat je ale nelze, protože jsou to částice neutrálně nabité, a tak na kontakt s hmotou téměř nereagují. Což je celkem škoda. Neutrina jsou totiž veledůležitým ukazatelem toho, co se dělo, děje a bude dít ve vesmíru...
Zbytek článku najdete v tištěné verzi Aha! 28.6.2020