Plzeňské podzemí: Temnou chodbu odhalil propadlý sklep
Pod silnicemi a domy v centru Plzně se skrývá tajemný svět. Temné chodby a sklepy historického podzemí zlákají každoročně davy lidí k návštěvě. Teď, při oslavách 40 let od zpřístupnění, se otevřela nová trasa, kam se může jen s baterkou.
Celková délka prohlídkové trasy podzemí je 565 m, nově k ní přibylo 65 metrů. „Jde o nejnovější úsek, který byl objevený v roce 2004. Tehdy se propadla podlaha prvního sklepa do druhého, který byl o patro níže,“ řekl průvodce Tomáš Tesařík (28). Elektřina zde zavedená není. Návštěvníci tak u vstupu do podzemí vyfasují baterku a na cestu úzkými temnými chodbami si musí svítit sami.
Dům z roku 1400
Z původního okruhu vstoupí do mřížových dveří a rázem se ocitnou pod měšťanským domem č. 66 v Perlové ulici, kde sídlí městská policie. „Už v roce 1400 tu bydlela krejčovská rodina. Od 17. století pak tady bylo pohostinství a sladovna,“ řekl Tesařík. Ve sklepích pod domem tak zrálo pivo a byly zde uskladněné zásoby.
Tajemství předků
Zpřístupněné podzemí ukrývá nejedno tajemství. Nachází se tam i 20 studní. „Ty nejdříve byly zdrojem vody. Když dosloužily svému účelu, staly se z nich odpadní jímky,“ uvedl Tesařík. V nich archeologové našli hotové poklady. „Třeba střepy z nádob. Z připečených zbytků na nich se dala určit skladba jídelníčků tehdejších Plzeňanů. To samé ze zvířecích kostí,“ dodal Tesařík. Chodby někde zdobí i přírodní krápníky, v podlaze jsou vidět vyhloubené kanálky, kudy tekla podzemím voda. Nechybí pivní sudy, kde dříve zrál zdejší slavný zlatavý mok.
Labyrint vznikal půltisíciletí...
Spleť sklepů a chodeb se táhne pod centrem Plzně v délce 13 km, a je tak jedna z největších v Česku. Zpřístupněná část měří 565 m. Sloužily nejen k výrobě piva, skladování potravin, ale také jako obranný systém během dob nepokojů. Byly hloubeny postupně od konce 13. až do 18. století. Vstup do podzemí je z budovy Pivovarského muzea ve Veleslavínově ulici.