13. komnata cimrmanologa Jana Hraběty: Komunisté mi zavřeli tátu
Sice už oslavil 85. narozeniny, ale pořád ho můžete vidět na jevišti Divadla Járy Cimrmana. Třeba jako náčelníka Línou hubu v Africe či krále v »pohádce, která u dětí propadla«, Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Život Jana Hraběty ovšem nebyl vždy jen pohádkový...
Když v lednu 1940 přišel na svět, tatínek Bedřich pracoval u Tomáše Bati na osobním oddělení pro cizince. Byl s legendárním podnikatelem neustále propojený, spolupráci jim ovšem zhatilo znárodnění. Rodina Hrabětových pak odešla ze Zlína do Prahy.
Seroš X: Stopy Járy Cimrmana
Nepřítel státu
Tady ještě Janův otec chytil dobrý post v jedné farmauceutické firmě, dokonce půl roku žil ve Švýcarsku. Měli krásný byt ve Vršovicích. I tuhle pohodu jim ovšem sebrali komunisté. Z Bedřicha udělali nepřítele státu, obvinili ho ze špionáže. Dva roky čekal na soud, přitom těžce pracoval v dolech. „Táta strašně zhubl a přišel o zuby. Vymlátili mu je,“ svěřil herec ve své 13. komnatě na ČT. Nakonec dostal otec 11 let a zabavili mu veškerý majetek. Rodina se musela odstěhovat do garsonky. Táta byl posléze amnestován, sametové revoluce se však nedožil...
Na vozíku i bez
S politickým flastrem nemohl Jan pomýšlet na studia, vyučil se elektromechanikem. „Nastoupil jsem jako technik do Divadla Na zábradlí. Domluvili jsme se s dalšími kolegy a začali zkoušet Havlovu Žebráckou operu. Sám Havel pak koupil na představení spoustu lístků. V hledišti seděli Otomar Krejča i Jan Tříska,“ vzpomínal Hraběta, který kvůli tomu skončil i na výslechu u StB.
Jáchyme, hoď ho do stroje – chyby, kterých jste si nevšimli
Později po této zkušenosti přišla ta důležitá životní nabídka od Zdeňka Svěráka (89). „Napřed jsem do Divadla Járy Cimrmana nastoupil jako osvětlovač, pak jsem se dostal i na jeviště,“ usmíval se. A stále tam hraje – na vozíku i bez něj. „Všechno mám – syna, vnuky, ženu a kde bydlet. Co víc?“ uzavřel Hraběta spokojeně povídání.
Všeuměl i vrchní
Kromě profese technika a herce si vyzkoušel i další dovednost. Příležitostně působil jako asistent režie ve filmech Jiřího Menzela (†82) a Ladislava Smoljaka (†78). Ve filmu debutoval epizodní rolí číšníka ve filmu Vrchní, prchni (1980), zahrál si i v seriálech Policie Modrava či Doktor Martin.