Unikátní výzkum vědců: Která profese je nejnáročnější? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 28. ledna 2022

Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava

Unikátní výzkum vědců: Která profese je nejnáročnější?

 (HZS Královehradeckého kraje)

Popeláři a skladníci! Ti se podle vědců z Univerzity Karlovy v práci nejvíc zapotí! Intenzivním pohybem tráví i třetinu směny. Předčili proto i profesionální sportovce, kteří skončili až třetí.

Odborníci nejprve pro průzkum vytipovali deset náročných povolání. Kromě popelářů, skladníků a sportovců to byli ještě dřevorubci, dělníci, farmáři, pošťáci, hasiči, záchranáři a zdravotníci. Vedoucí průzkumu Tomáš Větrovský z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy potom u těchto zaměstnanců zaznamenával data o pohybové aktivitě, čas sezení či kalorický výdej.

Sportovci odpočívají
„Průzkum ukázal, že největšími dříči jsou popeláři, skladníci a dřevorubci, kteří obvykle doporučovaných deset tisíc kroků za den nachodí dvakrát až třikrát tolik,“ okomentoval Větrovský výsledky výzkumu. Sportovci na rozdíl od manuálně pracujících lidí také mají dostatek času na odpočinek.

Tahají i 30 kilo
To popeláři ve svozovém programu si jen tak neodfrknou. „Musí manipulovat s nádobami vážícími až třicet kilogramů. Nejen že popelnice vysypávají, ale ještě předtím je musí vynést z domů a přistavit ke kraji vozovky,“ popsal mluvčí pražských služeb Radim Mana.

Stres záchranářů
Záchranáři či hasiči toho při běžné směně tolik nenachodí, jejich práce je z hlediska tohoto průzkumu náročná kvůli pohotovostem a stresu. Dobrou fyzičku také potřebují. „Když vyjíždějí k člověku s náhlou zástavou oběhu, jen samotná resuscitace je velmi fyzicky náročná. S kompletním zajištěním a transportem pacienta to vydá za minimálně jeden intenzivní trénink v posilovně,” popsala náročnost zásahů mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Týden za den
Popeláři, skladníci a dřevorubci stráví velkou část směny ve středně intenzivním pohybu. „Odborníci doporučují minimálně 150 minut pohybu alespoň střední intenzity týdně. Sedm profesí z našeho průzkumu této hodnoty dosáhlo za jeden jediný den, navíc v práci,“ uvedl Tomáš Větrovský.

Jak jednotlivá povolání makají
Jak jednotlivá povolání makají Foto:  Zdroj: Kláštorná Kalcia ve spolupráci s MUDr. Tomášem Větrovským

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.