Zbraň jako právo na obranu... senátoři chtějí změnu Ústavy | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 31. května 2023

Svátek slaví Kamila, zítra Laura

Zbraň jako právo na obranu... senátoři chtějí změnu Ústavy

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Profimedia.cz)

Právo bránit se zbraní v ruce má být v ústavě. Včera o tom rozhodli senátoři, kteří odsouhlasili návrh senátora a bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka (48, ODS). O normě ale musí ještě rozhodnout Sněmovna, kde pro ni musí zvednout ruku nejméně 120 poslanců.

Podle tvůrců předlohy má změna pomoci čelit odzbrojovacím tendencím v rámci EU. Rozšířit se má Listina základních práv a svobod o ustanovení, že »právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon«. Podle kritiků je ale tato ústavní novela nadbytečná a může posilovat snahy některých lidí vytvářet domobranu. Zda se ústava o toto ustanovení rozšíří, rozhodnou poslanci a také prezident Miloš Zeman (75), jenž bude muset návrh podepsat, nebo vrátit. Změna vychází z petice, kterou podepsalo přes 102 000 lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených, které mělo být jednou z opatření proti terorismu.

Volby do Senátu 2020: Kdy a jak Češi zvolí třetinu senátorů?

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.