Uvolněná opatření: Do Česka se vrátil život! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 4. října 2023

Svátek slaví František, zítra Eliška

Uvolněná opatření: Do Česka se vrátil život!

 (Michal Protivanský, CNC)

Čekali dlouho, přes dva a půl měsíce. Ať už štamgasti na to, až si dají pivo u svého stolu v milované hospůdce, nebo děti, že se ve třídě konečně uvidí s kamarády. Včera se dočkali. S poslední vlnou uvolňování koronavirových opatření se zpřístupnily vnitřní prostory restaurací či zoologických zahrad, prvňáci vyrazili do škol a třeba turisté na hrady. Do Česka se vrátil život a Aha! u toho nemohlo chybět!

HRADY
Otevřel i příbuzný Palackého
Prvního dne, kdy mohou mít po pandemii koronaviru otevřeno, včera využili i na Horním Hradě na Karlovarsku. Ten provozuje prapředek slavného českého obrozence Františka Palackého! „Počasí bylo trochu proti nám. Jestli nám přišlo do deseti lidí, tak je to hodně,“ řekl Aha! Palacký, který se musel přizpůsobit vládním nařízením. „Rozmístili jsme dezinfekci a rukavice. Snažíme se, aby se nepotkávaly větší skupinky lidí,“ vysvětlil s tím, že vzhledem k rozloze hradu to není problém. I tak budou moci vnitřní prostory hradu lidé navštívit jen s nasazenými rouškami.

RESTAURACE
Hosté se postupně vracejí
Dva týdny mohli posedět pouze na zahrádce, včera už první hosté zavítali také do vnitřních prostor restaurace Pavlač ve Škvorci u Prahy. „Dva měsíce jsme měli zavřeno, naštěstí jsme měli finanční rezervu a nečekanou přestávku jsme využili k dokončení toho, na co předtím nebyl čas,“ popsala Aha! Aneta Pecháčková (32), majitelka restaurace, která funguje třetím rokem. Strávníci se tu koronaviru bát nemusí, dezinfekce je na každém stole a obsluha chodí v rouškách. Zároveň jsou mezi stoly větší rozestupy a po každém hostovi je dezinfikována i židle. Mimochodem, na rozdíl od Pavlače se mnoha restaurací týkala včerejší akce Plzeňského Prazdroje. Ten každému zákazníkovi, který si objednal pivo v hospodě s »plzničkou« na čepu a zaplatil, dostal druhou na účet pivovaru.

ZOOLOGICKÉ ZAHRADY
Lidi odrazoval déšť 
Jen o fous víc návštěvníků než v uplynulých týdnech, kdy mohly mít otevřeny jen venkovní výběhy, evidovaly včera zoologické zahrady po celé zemi. V pondělí sice otevřely i vnitřní prostory, příchozí ale odrazoval déšť. „Lidé se nás hodně dotazují Počasí nám ale nepřeje. Kromě jízdy na ponících a komentovaného krmení jsme už otevřeli vše. K vidění je nově mládě losa,“ vypočítával mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč. Podobně na tom byla i jihlavská zoo. Ta sice otevřela hned šest pavilonů, očekávaný příval návštěvníků však zhatil nepřestávající déšť. „Přišli jen ti skalní,“ informoval ředitel zoo Jan Vašák s tím, že v nově otevřených pavilonech se provádí úklid třikrát denně. Navíc se dezinfikují i zábradlí a kliky dveří, a stojany s dezinfekcí jsou pro návštěvníky rozmístěny po celé zoo. „V návštěvnosti se u nás stále promítá určitý strach a ostych z koronaviru a následných opatření,“ podotkl ředitel.

ŠKOLY
Se štíty a v odstupech 
Rozděleni do skupin, vybaveni rouškami či ochrannými štíty a do budovy vpouštěni v pětiminutových odstupech. Žáci prvního stupně Základní školy Komenského ve Světlé nad Sázavou si včera zvykali na specifický režim. Ostatně stejně jako vedení školy, pro které bylo hlavním úkolem zajištění dezinfekčních gelů a ochranných pomůcek. „Shánět jsme je museli průběžně. Z kraje nám poslali čtyři litry Anti-covidu a minulý týden nám poskytli čtyři štíty a dva balíčky jednorázových roušek,“ uvedla ředtielka školy Jana Myslivcová. Včerejší návrat prvňáků do škol byl dobrovolný, do ZŠ Komenského jich přišla třetina ze 136.

„Vládní semafor“ i zahraniční opatření: Podívejte se, jak se v červnu změní cestování v Evropě>>>

COVID-19 AKTUÁLNĚ
ČESKO: 8972 NAKAŽENÝCH, 317 MRTVÝCH A 6180 UZDRAVENÝCH
V době včerejší uzávěrky Aha! bylo v České republice 8972 lidí, kteří onemocněli koronavirem. V souvislosti s nákazou Covid-19 jich 317 zemřelo. Uzdravilo se celkem 6180 pacientů, tudíž bylo 2475 aktuálně nemocných.

NEZABRAL ANI »ZÁZRAČNÝ« LÉK
Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zemřela pacientka (†51) se závažným průběhem onemocnění Covid- 19. Nepomohlo ani to, že jí lékaři 10 dní podávali remdesivir. Ten býval při boji s koronavirem označovaný za mimořádně úspěšný. „Žena měla další komplikace, z nichž jedna se náhle zhoršila,“ uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

POMOHOU ČESKÉ KULIČKY
Olomoučtí vědci vyvinuli miniaturní částice s magnetickým jádrem a tenkou křemennou slupkou, které se staly základem pro nové testovací sady na Covid-19. „Díky obrovskému povrchu nanočástic se na ně efektivně zachytí velké množství virové RNA,“ uvedl Radek Zbořil z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů.

NA STÁT PRACUJEME NEJDÉLE
Den daňové svobody připadne letos podle výpočtů Liberálního institutu na 24. června, loni to přitom bylo už 28. května. Důvodem jsou ekonomické dopady koronaviru. Češi tak budou na stát letos pracovat 175 dní, což je nejdéle od roku 2000.

ÚVĚR ZA MILIARDU
Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) včera s Komerční bankou uzavřel smlouvu o poskytnutí úvěru za téměř miliardu korun se splatností na sedm let. „Musíme pokračovat v realizaci kroků, které po odeznění krize zajistí naplnění požadavků leteckých dopravců i našich zákazníků,“ uvedl generální ředitel ŘLP Jan Klas.

UTRÁCELI JSME O PŮLKU MÉNĚ
Z dat České spořitelny vyplývá, že Češi během karantény utratili v restauracích v meziročním srovnání až o polovinu méně peněz. Po otevření zahrádek se propad zmírnil na 19 %.

Otevřené hranice na západ
Opět můžeme nakupovat, kdykoliv chceme! Od dnešního dne neplatí vyhrazené nákupní hodiny pro seniory od 8 do 10 hodin. Včera se na tom shodla vláda. A cestování do zahraničí je znovu jednodušší. Po téměř třech měsících se obnovují všechny přechody s Německem a Rakouskem! Omezení, podle kterého mohli do větších obchodů s potravinami či drogerií od 8 do 10 hodin jen senioři, od dnešního dne neplatí. Opatření z druhé poloviny března mělo ochránit lidi od 65 let jako hlavní rizikovou skupinu před nákazou koronavirem. Včera ale vláda díky lepší epidemiologické situaci nařízení zrušila. Kabinet včera také rozhodl o novém zmocněnci pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, kterým se stane končící náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula (56). Dobrou zprávou je také otevření všech silničních a železničních přechodů s Rakouskem a Německem. Kontroly už budou pouze namátkové. Podmínkou pro cestovatele ale stále zůstává negativní test na Covid-19. Šéfka státní kasy Alena Schillerová (56, za ANO) včera také prosadila v rámci nového daňového balíčku snížení DPH z 15 na 10 procent u ubytování, vstupného na kulturní akce, na sportoviště či do saun. Kabinet také podpořil rozšíření programu Antivirus z pera ministryně práce Jany Maláčové (38, ČSSD), aby stát firmám do 50 zaměstnanců mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen. Návrhy ještě musí stvrdit Parlament a poté prezident.

Kadeřníci bez štítů
Od dnešního dne se uleví také kadeřnicím a kadeřníkům. Ti už nemusí používat ochranné štíty, bude jim stačit rouška. „Doporučujeme ale, aby každé dvě hodiny roušku měnili,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33, za ANO).

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.