Koronavirus v Česku: Jak nemocní bojují s virem | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 10. prosince 2024

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Koronavirus v Česku: Jak nemocní bojují s virem

 (Reuters)

Kašel, horečky už zmizely, člověk se cítí dobře. Přesto ještě není zdravý a v jeho těle se stále skrývá zákeřný koronavirus. K verdiktu »vyléčen« vedou nejméně tři testy.

Přehlednou »kuchařku«, jak lékaři postupují u lidí nakažených koronavirem, zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ). Jasně z ní vyplývá, proč čísla v kolonce »vyléčení« rostou tak pomalu. „Onemocnění je zákeřné v tom, že i po vyléčení, kdy nemáme žádné klinické příznaky, tak dochází k vylučování viru,“ potvrdil i náměstek ministra zdravotnictví a šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Klíčový je tzv. PCR test. Ten hledá v odebraném vzorku – sekretu z nosohltanu nebo krvi – genetický materiál viru. Pokud je výsledek pozitivní, člověk je nakažený. Pokud je negativní, znamená to, že ve vzorku nebyl virus přítomný. V těle ale být přesto může. Podle Romana Prymuly jsou případy, kdy se v cizině člověk »nakazil znovu«, právě důsledkem falešně negativních výsledků. A proto je třeba testovat opakovaně.

Víte, že...
...v České republice se aktuálně provádí až pět tisíc testů denně? Už v příštím týdnu by se mohl počet zdvojnásobit.

Při mírném průběhu nemoci je člověk otestován celkem třikrát. Poprvé, když se jeho choroba potvrdí, poté čtrnáct dní od vymizení příznaků, tedy pocitového vyléčení. Když je test negativní, opakuje za další den nebo dva. Pokud se ale koronavirus nechce vzdát, může být člověk testován podstatně víckrát. Dokud není test dvakrát za sebou negativní, není »vyléčený« a nemůže opustit izolaci.

Pomohl experimentální remdesivir?
Báječná zpráva! Zdravotní stav taxikáře (53) s koronavirem, který leží v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), se zlepšil! Lékaři ho včera úplně odpojili od mimotělního oběhu, který pacientovi zajišťoval okysličování krve. Zabraly infuze experimentálního léku Remdesivir? „Tak daleko ještě nejsme,“ tvrdí doktoři. Lékaři muže od mimotělního oběhu odpojovali postupně. Začali o víkendu a od včerejška je pacient už »jen« na umělé plicní ventilaci. „Jeho stav je však nadále vážný a není důvod k nějakému zásadnímu optimismu,“ uvedl včera ředitel VFN David Feltl. Infuze experimentálního léku dostává taxikář od úterý, každý den jednu. Zdali a jak moc mu remdesivir pomáhá, není zatím jasné. „Pořád je to experimentální léčba, situace je mnohem složitější, než že přišel lék a zachránil pacienta. Nejraději bychom muže představili sedícího na lavičce, ale v tom ještě zdaleka nejsme,“ říkají zdravotníci. Čím déle bude muž v intenzivní péči, tím horší bude podle nich jeho další stonání.

Vláda chce víc chránit seniory, ale...Úplná izolace!
Dvakrát denně pacientům měřit teplotu a nakažené izolovat od ostatních. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33, za ANO) nařídil zařízením pečujícím o seniory výrazně zpřísnit hygienické podmínky. Poskytovatelé musí nově vyčlenit 10 procent prostor pro nakažené pacienty. Navíc personál, který s infikovanými klienty v domovech důchodců či léčebnách dlouhodobě nemocných přichází do styku, musí být oddělen od zaměstnanců, kteří pečují o zdravé. „Praxe ukazuje, že máme mnoho seniorních pacientů, kteří mohou být nemocí Covid-19 ohroženi,“ řekl včera Vojtěch. Ten zároveň vyhlásil zákaz společných aktivit a společného stravování v těchto domovech. Například v pražské Thomayerově nemocnici se nákaza potvrdila u 23 seniorů, dvě ženy, které se nakazily v zařízení pro seniory v Praze – Michli, na nákazu zemřely.

Covid-19 aktuálně
ČESKO: 2279 NAKAŽENÝCH, 9 MRTVÝCH A 11 VYLÉČENÝCH
V Česku bylo v době naší uzávěrky potvrzeno 2279 nemocných s Covid-19. Nejvíce případů hlásí stále Praha. Nákaze podlehlo celkem devět lidí. Většinou však trpěli jinými dlouhodobě vážnými onemocněními. Během včerejška se vyléčil již 11. pacient.

PRODLOUŽÍ NOUZOVÝ STAV
Podle premiéra Andreje Babiše (65, ANO) je nevyhnutelné prodloužení nouzového stavu. Řekl to včera České televizi. „My jako vláda přemýšlíme, jak se země vrátí k normálnímu životu. Tam se ale dostaneme, až budeme mít jistotu, že máme opatření proti tomu viru,“ sdělil a dodal, že by chtěl stav nouze prodloužit o dalších 30 dní. Ten platí od 12. března po dobu 30 dní a prodloužit by ho místo vlády musela Sněmovna.

DO PRÁCE NEPŮJDOU
Automobilka Škoda Auto včera prodloužila odstávku výroby ve všech svých českých podnicích. Kvůli pandemii koronaviru by se ale výroba měla rozběhnout až 14. dubna. Zaměstnanci automobilky od 18. do 29. března dostávají 70 procent platu, poté se zvýší na 75 procent. Výrobu od pondělí zastavuje na dva týdny i výrobce autobusů Iveco CZ z Vysokého Mýta. Ta nemá od firem zavřených kvůli koronaviru dodávky.

PODEZŘÍVALA NAKAŽENOU SESTRU
Onemocnění Covid-19 se prokázalo také u sestry onkologické ambulance v Novém Jičíně. Hygienička Pavla Svrčinová ji nařkla, že se chovala nezodpovědně a s příznaky chodila do práce. „Když teď dohledáváme její kontakty, tak nám úspěšně nakazila, řekla bych, veškeré členy své rodiny,“ uvedla Svrčinová. Tvrzení ale skupina Agel, kam poliklinika patří, odmítá. Když se u zdravotnice objevily příznaky, šla prý na neschopenku. Hygienička se později za výroky omluvila. Přiznala, že měla mylné informace.

NEMOCNICE: MÁME NEDOSTATEK POMŮCEK
Bez dlouhodobých zásob ochranných pomůcek jsou některé pražské nemocnice. Situaci nezlepšily ani dodávky z Číny. S nedostatkem se potýká například Ústřední vojenská nemocnice. „Denně s naléhavostí zasíláme na ministerstvo požadavek na doplnění respirátorů FFP3 a doufáme, že po přislíbené dodávce dojde ke stabilizaci,“ uvedla mluvčí Jitka Zinke. Stejný problém hlásí i Thomayerova nemocnice. Naopak situace je stabilizovaná na Bulovce, Homolce či v Motole.

VĚZNĚ PROPOUŠTĚT NEBUDOU
Propouštění vězňů kvůli pandemii navrhl prezidentu Miloši Zemanovi (75) advokát Petr Toman. „Zvažte prosím využití vašich pravomocí ke zmírnění současných problémů rodin, jejichž členové vykonávají trest odnětí svobody za méně závažná provinění a nemohou se o ně starat a v tomto složitém období jim pomáhat,“ uvedl v dopise Toman. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ČSSD) se prý tématem zabývá. Premiér Andrej Babiš (ANO) takový krok odmítl.

NOVÉ PODMÍNKY TESTOVÁNÍ
Ministerstvo zdravotnictví změnilo podmínky testování na Covid-19. Stačí, aby lidé s podezřením na nákazu splňovali alespoň jedno z klinických kritérií: horečku nad 37,5 stupňů, suchý kašel nebo dušnost. Test může nově doporučit i plicní lékař.

Jozefína Růžičková z Prachatic: Míchá vlastní dezinfekci
Marmelády musí počkat. Kvůli nemoci Covid-19 je královna marmelád Jozefína Růžičková v jednom kole. Místo vaření sladkých pochutin organizuje šití dezinfekci a peče domácí pečivo. I když nedávno získala ve světě řadu nových medailí za své marmelády, řeší nyní úplně jiné recepty. Jako jedna z prvních se zapojila do šití roušek v Prachaticích. syn. Pak jsem zjistila, že nekoupím dezinfekci, tak jsem se pustila do její přípravy. Část dostaly ženy, které pracují v sociální sféře,“ popsala. Návod na její přípravu našla na internetových stránkách Světové zdravotnické organizace. Pro lidi, kteří nechtějí vycházet zbytečně z domu, má návod na pečení výborného domácího pečiva. „Pustila jsem se do máslových bulek, jsou jednoduché na přípravu, a také do rohlíků. Ty jsou trochu náročnější, ale šikovná hospodyňka to zvládne. Kdo nechce zbytečně vycházet z bytu, může se pustit do domácího roušek, míchá dezinfek cích. „Už je šije i můj pečiva,“ řekla Jozefína.

Recept na dezinfekci
SUROVINY: •1 litr technického lihu 96% •50 ml peroxidu vodíku 3% •17 ml glycerínu (glycerolu) •133 ml destilované nebo převařené vody
POSTUP: Vše pečlivě mícháme, ideální je protřást v zavřené sklenici. Nakonec můžeme přidat pár kapek esenciálního oleje kvůli vůni.

Tip Aha! Pokud neseženete čistý líh, použijete alpu nebo slivovici, do směsi už nepřidávejte alkohol. Výsledná koncentrace ale nebude tak silná, bude obsahovat méně než doporučených 75 % alkoholu.

Máslové bulky
SUROVINY: •650 g hladké mouky (část může být špaldové či žitné) •500 ml mléka •90 g másla •1,5 lžičky soli •2,5 lžičky sušeného droždí •25 g cukru •vejce na potření
POSTUP: Mouku smícháme s droždím. Ve vlažném mléce rozpustíme máslo, cukr a sůl. Přidáme k mouce s droždím a vypracujeme v pružné nelepivé těsto. Necháme kynout asi hodinu. Vytvarujeme bulky (uzlíky) a necháme na plechu kynout 45 minut pod utěrkou. Troubu předehřejeme na 200 °C. Před pečením potřeme vajíčkem, posypeme solí, kmínem, mákem. Pečeme 14 až 20 minut.

Domácí rohlíky
SUROVINY: •500 g hladké mouky (část může být špaldové nebo žitné) •285 ml vlažné vody •60 g sádla •1,5 lžičky soli •2,5 lžičky sušeného droždí •vejce na potření
POSTUP: Mouku smícháme s droždím. Ve vlažné vodě rozpustíme sádlo, sůl, přidáme k mouce s droždím a vypracujeme těsto. Necháme kynout hodinu na dvojnásobný objem. Vytvarujeme rohlíky a necháme na plechu kynout 30 až 45 minut pod utěrkou. Troubu předehřejeme na 210 °C. Před pečením potřeme vajíčkem a posypeme dle chuti solí, kmínem, mákem nebo černuchou. Pečeme 20 až 30 minut.

Aplikace nanotechnologie na chodbě panelového domu:

Video se připravuje ...

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.