Potvrzeno! Pes a člověk spolu žijí od doby ledové
Poslední doba ledová! Až tak hluboko do historie zřejmě sahá společné soužití psa s člověkem. Nyní to zjistil unikátní výzkum fosílií psovitých šelem.
Pokud jde o dobu domestikace psovitých šelem, odhady se dosud pohybovaly v rozmezí 15 000 až 40 000 let před naším letopočtem. Výzkum nyní potvrdil, že prapředek psa, experty označovaný jako protopes, se stal společníkem člověka v době mladšího paleolitu.
Nález z Moravy
Badatelé zkoumali lebku a čelisti psovitých šelem, prapředků vlků a psů, nalezených v roce 1924 v Předmostí u Přerova. Ty pocházejí z mladší doby kamenné a jsou staré 28 500 let. Nyní pokročilá technologie umožnila podrobnější zkoumání fosílií (nepřesně označovaných jako zkameněliny, pozn. red.) i vyhodnocení výsledků.
Hluboké škrábance
Analýza zubů a mikročástic v mezizubních prostorech prokázala, že ve srovnání s vlčími špičáky měly čelisti původních šelem psovitých mnohem hlubší škrábance. Dokazuje to, že jejich potrava byla tvrdá. „Pravděpodobně tak žrali kosti a jiné kusy ulovené zvěře, ke kterým se dostali na lidských sídlištích,“ uvedla Martina Galetová z Moravského zemského muzea v Brně.
Nebojte se tazatelů – nic neprodávají, spíše od vás něco „kupují“ a pomáhají…
Celý článekJsou zejména masožravci
Psovití (Canidae) jsou většinou masožravci, případně všežravci z řádu šelem. Patří k nim psi, vlci, lišky, kojoti a šakalové. Jsou vytrvalí a velmi přizpůsobiví. Psi byli rozšířeni po celém světě až na pár izolovaných oblastí, jako je například Nový Zéland. I tam už ale člověk zatáhl domácí plemena psů.
Tým vědců napříč kontinenty
Hlavním autorem studie je Američan Kari Prassack, spoluautorem krajan Peter Ungar. Na projektu spolupracovali i badatelé z Belgie.
Vlci žrali mamuty
„Zuby vlků měly menší jizvy, což zase naznačuje, že konzumovali více masa, pravděpodobně mamutího,“ uvedl profesor antropologie arkansaské univerzity Peter Ungar.