Artrózu v koleni půjde poznat přesněji a šetrně: Mikrofon místo rentgenu

I lehce opotřebené klouby vržou, jenom to neslyšíme. Tedy lidským uchem. Citlivé přístroje to však mohou zaznamenat. Britští výzkumníci zkoušejí artrózu poznávat stejnou technologií, jakou inženýři hledají vady v mostech.
Artróza je poškození chrupavky, která zajišťuje hladkou činnost kloubů. Při jejím úbytku o sebe kosti dřou, což vytváří typický zvuk. Napřed jen ve vysokých frekvencích, lidem neslyšitelných, avšak technika je zachytit dokáže.
Vstát, sednout, vstát
Doktoři prostě pacientům na kolena nasadili citlivé mikrofony a nechali je vstávat a sedat. Počítačovým programem pak zvuky analyzovali. Potvrdil se jejich předpoklad: zdravé klouby se hýbou jako dobře namazané ústrojí, a čím jsou poškozenější, tím hlasitěji vržou.
„Dosavadní metody diagnostiky kolenní artrózy jsou dost hrubé, obvykle spoléhají na rentgen,“ vysvětluje vedoucí studie, profesor John Goodacre. „Toto je přesnější, citlivější způsob, jak zhodnotit stupeň artrózy, navíc bez nutnosti rentgenu.“
Pacientům i sportovcům
Na řadě jsou rozsáhlejší testy metody. Výhledově by měla pomáhat pacientům dřív, než se dostanou do horších stádií artrózy, a pomůže i přesněji poznat, kde jsou klouby poškozeny. Uvítají ji třeba i sportovci, kteří svým kloubům dávají pořádně zabrat.