Rádce Aha! Proč nechat čipovat svého psa | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 10. května 2024

Svátek slaví Blažena, zítra Svatava

Rádce Aha! Proč nechat čipovat svého psa

Čipovaný pes
Čipovaný pes (Profimedia.cz)

Od poloviny letošního ledna hrozí pokuta majitelům, kteří nenechali očipovat svého psa. Pejskaři však nemají v legislativě jasno, naopak, koluje mezi nimi spousta dezinformací. Víte, k čemu čipování slouží a jak ho využít?

Čip je povinný

Podle Státní veterinární správy musí být označeni čipem všichni psi starší tří měsíců. Maximální sankce, kterou lze za nesplnění této povinnosti uložit, je padesát tisíc korun. Stejná pokuta hrozí také lidem, kteří neoznačená štěňata prodávají. „Zavedení povinného označení všech psů by mělo do budoucna především usnadnit jejich identifikaci, a tím také zefektivnit monitoring chovů a kontrolu dodržování stanovených předpisů chovateli,“ říká mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Útulky si zase od povinného označování psů slibují, že se výrazně zvýší šance na brzké vrácení ztraceného psa majiteli. 

Čipování povinné, registrace dobrovolná

Právě tady ale pro řadu pejskařů nastává problém. Kromě toho, že zákon o čipování současně nenařizuje čip zaregistrovat, řada lidí v registrech tápe. „Národní registr čipovaných psů se chystá, nicméně v současnosti žádná jednotná národní databáze neexistuje. Spoustě chovatelů není jasné, na co čipování tedy vlastně slouží,“ upozorňuje například veterinář Martin Grym. S dohledáním majitele, byť čipovaného psa, tak podle něj často nemohou pomoci ani veterináři. „Kromě databáze vedené u Komory veterinárních lékařů ČR nemá veterinář jako oznamovatel nálezu psa bez majitele ani možnost zjišťovat v soukromých registrech, komu pes patří. Navíc v důsledku více různých registrů není jasné, na který registr se vlastně obrátit,“ myslí si Grym. Ministerstvo zemědělství připravuje spuštění povinného centrálního registru za dva roky.

„V současné době u nás existuje kolem desítky více či méně funkčních registrů, do kterých mohou majitelé své psy zaregistrovat. Některé poskytují tuto službu zdarma, jiné jsou placené,“ popisuje Jakub Zajíček, zakladatel aplikace Animal Breath, která se vyhledáváním v registrech zabývá. Zvíře stačí mít zaregistrované pouze v jednom z registrů a pomocí neplacené aplikace může odchytová služba či jiní nálezci po zadání čísla čipu majitele ztraceného zvířete najít. Přestože však aplikace dokáže vyhledávat napříč všemi registry, podstatné je zaregistrovat zvíře alespoň do jednoho z nich. „Majitelé psů často mylně předpokládají, že za ně registraci čipu vyřizuje veterinář. Ten ale zvíře zapisuje jen do vlastní kartotéky a samotná registrace čipu zůstává na majiteli,“ upozorňuje Zajíček.

Pokuta padesát tisíc?

Přestože čipovací povinnost platí od začátku letošního roku, ne všichni psi už čip mají. Majitelé, kteří termín propásli, se ale nemusejí bát nechat očipovat svého psa u veterináře až teď. Padesátitisícové pokuty totiž cílí na provozovatele množíren a samozřejmě je neudělují veterináři. 

Přesto čipování neodkládejte

Ani tak se ovšem čipování nevyplatí odkládat. „Podle novely je nyní očkování psa proti vzteklině platné pouze, pokud je pes označen mikročipem, případně označen čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011,“ upozorňuje Vorlíček. Bez čipu tedy vlastně nemáte psa očkovaného proti vzteklině a v případě úrazu nebo napadení by se s ním tímto způsobem i nakládalo.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.