Jak ušetřit na jídle: I s plným žaludkem... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 9. prosince 2023

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Jak ušetřit na jídle: I s plným žaludkem...

...
... (istock.com)

Kam mizí vaše peníze? Vězte, že pětina projde vaším žaludkem. Průměrný Čech totiž vydá téměř třicet tisíc korun ročně za jídlo a nápoje. Špatná zpráva je, že ty rok od roku zdražují. Nejinak tomu bude i letos. Ceny vepřového překonávají rekordy a počítat musíme i s vyššími výdaji za další nezbytné potraviny. Seriál Aha! vám tedy přináší rady, jak při té drahotě přece jen něco ušetřit.

„Ceny potravin rostou každý rok. Mohou za to zvyšující se náklady firem na mzdy, ceny energií, pohonných hmot a obecně všeho, co je potřeba na produkci potravin,“ shrnuje agrární expert Petr Havel. Letošní rok podle něj nebude výjimkou. „Předpokládám, že ceny porostou minimálně o 3 až 5 procent. To je ale obecná předpověď, v některých segmentech potravinářství to může být i více,“ uvedl.

Brambory a maso
Předpověď hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy však jde ještě výš: „Zemědělci budou čelit růstu cen energií v čele s elektřinou, což se v letošním roce projeví růstem cen potravin pro domácnosti až o dvacet procent, některé položky však zdraží nepatrně.“ Podle něj cenové tlaky letos zřejmě poleví díky relativně dobré sklizni u brambor, naopak zesílí u masa, zejména vepřového.

Vepřové míří výš
„U vepřového masa poroste cena výrazně,“ potvrzuje i Havel. Poptávku po totiž vyšroubovala Čína, kde kvůli africkému moru prasat museli vybít miliony kusů. A epidemie se bohužel rozšiřuje i v okolních zemích, jako třeba v Polsku. „Vepřové maso u nás může kvůli tomu letos zdražit o dalších až dvacet procent, v podobném rozsahu přitom zdražovalo už loni,“ tvrdí Kovanda.

Vejce ve hvězdách
Pokud jde o mléčné výrobky, ty by podle Havla nijak rapidně zdražovat neměly. Levnější však také nebudou. A zač se budou prodávat zelenina a ovoce, to podle Havla bude záviset na počasí, zatím by to bylo jen věštění z křišťálové koule. Ale minimálně tři procenta to prý budou. A co cena vajec, která v minulých letech šokovala? „Tam bude záležet na tom, jak se chovatelé začnou připravovat na rušení klecových chovů. A tato změna se nějakým způsobem bude muset projevit do jejich cen. Myslím si ale, že k rapidnímu zdražení dojde až do dvou nebo tří let, kdy se ceny zvýší až o dvojnásobek,“ předpovídá Havel.

JAK ZBYTEČNĚ NEUTRÁCET
Při nákupu
*Sledujte slevové akce jednotlivých řetězců, ale pozor: Dobře si spočítejte, jestli se vám kvůli slevě vyplatí do řetězce dojet, abyste nakonec víc nezaplatili za benzin. 
*Při slevových akcích nakupujete právě jen zlevněné zboží, nenechte se vyprovokovat k velkému nákupu všeho možného – řetězce právě s tím počítají, že nalákají kupříkladu na levné máslo a lidé koupí i další věci, které jsou třeba daleko dražší než jinde.
*Vybíráte-li mezi různými značkami určitého zboží, sehněte se, nebo si naopak stoupněte na špičky – řetězce totiž do úrovně očí dávají to nejdražší zboží, dole a nahoře v regálech často najdete levnější variantu.
*Nechoďte nakupovat hladoví, je dokázáno, že nalačno člověk nakoupí daleko víc potravin, než když je najedený.
*Naučte se využívat i zbytky potravin – dají se z nich připravit chutná jídla, jak to dělaly už naše babičky.

Při vaření:
*Místo dlouhého vaření – třeba masa – používejte tlakový hrnec, který výrazně snižuje spotřebu elektřiny či plynu.
*Využívejte raději mikrovlnku k ohřevu potravin a rychlovarnou konvici k ohřátí vody.
*Nevařte litr vody, když potřebujete jen čtvrt litru, ušetříte 75 % energie. *Využijte zbytkové teplo, kdy varné plochy či trouby spolehlivě dodělají jídlo, i když jste je vypnuli o pět minut dřív.
*Vaříte-li hodně, vyplatí se vám investovat do dražší indukční desky.
*Správně zvolená velikost hrnce a používání pokličky výrazně snižují spotřebu energie.
*Při každém otevření dvířek trouby uniká až pětina tepla, kontrolujte tedy situaci raději přes skleněné okénko.
*Neumývejte nádobí pod tekoucím proudem, ale v napuštěném dřezu a tekoucí vodou jen oplachujte nebo využívejte myčku, která oproti ručnímu mytí spotřebuje o čtvrtinu méně vody.

Jíst se dá i za hubičku
5 tipů do 20 korun za porci

1. ŠKUBÁNKY
250 kg brambor: 4 Kč
75 g mouky: 1 Kč 25 g másla: 4,50 Kč (+ 50 g máku s cukrem: 9 Kč)
NA KOLIK TO VYJDE: opečené škubánky: 9,50 Kč škubánky s mákem: 18,50 Kč

2. LANGOŠE
125 g mouky: 1,50 Kč
10 g droždí: 1 Kč
75 ml mléka: 1,50 Kč
olej na smažení: 2 Kč eidam na posypání: 5 Kč kečup + špetka soli a cukru: 5 Kč NA KOLIK TO VYJDE: 16 Kč

3. BUŘTGULÁŠ
250 g brambor: 4 Kč
1 špekáček: 10 Kč
menší cibule + stroužek česneku: 2 Kč
lžička sádla + majoránka, kmín, paprika: 3 Kč
NA KOLIK TO VYJDE: 19 Kč

4. ŠKVARKOVÉ PLACKY
10 g droždí: 1 Kč
125 g mouky: 1,50 Kč
25 ml mléka: 0,50 Kč
70 g škvarků: 11 Kč
cukr: 0,50 Kč
1 žloutek: 3 Kč
lžíce sádla: 2 Kč
NA KOLIK TO VYJDE: 19,50 Kč

5. RIZOTO
1 sáček předvařené rýže: 5,50 Kč
75 g mraženého hrášku s mrkví: 3 Kč
75 g vepřového v konzervě: 9,50 Kč
malá cibule: 1 Kč sůl, pepř, paprika: 1 Kč
NA KOLIK TO VYJDE: 20 Kč

Novinky 2020
Tohle také musíte vědět, abyste nepřišli o peníze: Nenechte se napálit

TELEFONY
Pokud z vás váš současný mobilní operátor ždímá moc peněz, najděte si levnějšího. Nově můžete dát »vydřiduchovi« sbohem v pouhých dvou dnech místo dřívějších deseti. Podle novely zákona se také nemusíte o nic starat, vše zařídí nový operátor. A pokud by po vás ten starý požadoval jakýkoliv poplatek za přenesení vašeho čísla, nemá na to nárok! V případě, že odcházíte předčasně, zaplatíte menší pokutu než dřív. Podle zákona se tato sankce snížila z 20 na 5 procent z ceny, která ještě zbývá do termínu, kdy smlouva končí.

INTERNET
Za internet byste měli zaplatit méně. Od počátku nového roku se totiž snížila maximální velkoobchodní cena, kterou si operátoři mohou účtovat za 1 GB mobilních dat. Zatímco »strop« v roce 2019 činil 4,50 eura/1 GB, od letoška je to 3,5 eura, tedy zhruba 90 korun bez daně.

SPOLEČNÉ BYDLENÍ
Kdo bude chtít mít přesný přehled o tom, kolik dělá jeho skutečná spotřeba při vytápění a ohřevu vody ve společném domě, musí si počkat do 25. října 2020. Tehdy začne platit ministerská vyhláška, která má dát spotřebitelům lepší přehled o jejich skutečných nákladech. Musí být ale v domě instalovány dálkově odečitatelné měřiče nebo indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění. Na vyžádání, nebo v případě, že si člověk zvolí vyúčtování v elektronické podobě, mu faktura bude chodit nejméně jednou za čtvrt roku. V ostatních případech pak dvakrát do roka.

AUTA
Víte, že můžete ušetřit peníze za dálniční známku? Předpokládá to ale, že si pořídíte auto na elektřinu, vodík nebo s kombinací spalovacího motoru s elektromotorem. U nich však hodnota emisí nesmí přesáhnout 50 g/km. Tito majitelé pak nemusí 1500 korun a mohou se prohánět dálnicích celý rok zadarmo.

PACIENTI
Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. A pokud jsou to ty nejobávanější, jako je rakovina, AIDS či roztroušená skleróza, může jim výrazně ulevit marihuana. Tito lidé mají od Nového roku šanci ušetřit podstatnou částku. Nově jim totiž pojišťovny hradí 90 % z ceny léčebného konopí v množství 30 gramů, ve výjimečných případech až 180 gramů.

Vážení čtenáři, letošní rok 2020 vyhlašujeme v Aha! rokem úspor. Každý měsíc vám přineseme třídílný seriál (pondělí až středa), ve kterém najdete řadu tipů, rad a nápadů, jak ušetřit, co se týká bydlení, energií, léků, dovolené. Odborníci vám poradí, jak si spořit na důchod, zhodnotit vydělané peníze či naučit děti a vnoučata hospodařit.

Kalkulačku čisté mzdy naleznete zde >>>

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.