Velká zpráva: Zemědělce zachránily brambory! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 26. ledna 2022

Svátek slaví Zora, zítra Ingrid

Velká zpráva: Zemědělce zachránily brambory!

Brambory
Brambory (Foto ara)

Pole se zelenají, prasátka si chrochtají, vše je, jak má být. Podle ministerstva zemědělství si letos čeští farmáři vedli poměrně dobře. Má to ale háček. Včera zveřejněná čísla jsou hezká díky miliardovým dotacím a hrozí další zdražování, kdy by ceny potravin mohly vyletět až o 10 %!

Ministr zemědělství Miroslav Toman (59, za ČSSD) si včera poc h v a lov a l rostoucí výrobu českých farmářů. „Produkce našeho zemědělství loni stoupla o 9 miliard korun na 151 miliard,“ sdělil. Na lepším výsledku, než jaký byl pro zemědělce v katastrofálním roce 2018, se podepsala hlavně lepší sklizeň ozimých obilovin, brambor, chmele nebo třeba máku i meruněk. Celkově jde o nárůst 6 procent.

Nárůst výdajů
Jenže farmáři se museli potýkat i s nárůstem  výdajů. Ty byly meziročně o 6 miliard vyšší. A mohlo být i hůř, jak říká prezident agrární komory Zdeněk Jandejsek. „Nebýt kolem 37 miliard z Evropské unie a dalších 3,8 miliardy z národních dotací, znamenalo by to likvidaci českého zemědělství,“ varoval. A analogicky: nebýt těchto peněz, byla by cena českých potravin mnohem vyšší. Vzpomeňme, jak raketově loni narostly ceny cibule, brambor nebo vepřového.

Energie a plazy
Jestli se mají Češi i letos připravit na to, že si kvůli pochutinám sáhnou hlouběji do peněženek, nechtěl šéf rezortu Toman moc komentovat. „Ministerstvo se nepodílí na tvorbě cen...

Dražší vepřové i drůbeží
Do cen potravin by mohly nepříznivě promluvit nemoci zvířat. Zejména pak africký mor prasat, na nějž už Aha! upozorňovalo. Ten decimuje zvířata v Číně, kde se spotřebuje nejvíce vepřového, ale i v dalších asijských zemích a první případy se objevily i v Evropě. A Asie vykupuje maso určené pro náš trh, což znamená, že to, co zbude nám, je dražší. „Vepřové maso může letos zdražit o dalších až dvacet procent, v podobném rozsahu přitom zdražovalo už loni,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda (na snímku). Problémy by mohla způsobit i ptačí chřipka, pokud by se v jejím důsledku musely vybíjet chovy drůbeže.

Záleží na počasí
Co a o kolik podraží, si nechtějí troufnout říci ani odborníci. Podle mluvčího Zemědělského svazu Vladimíra Píchy by šlo o věštění z křišťálové koule. „U většiny rostlinných produktů bude značně záviset na průběhu počasí v hlavních produkčních oblastech a do té doby se ceny budou měnit spíše kosmeticky,“ řekl Aha!. To potvrzuje i agrární analytik Petr Havel (na snímku). Ten si myslí, že cena poroste mírně nad inflaci. „Minimálně o 5 %, v některých segmentech jako u chovu vepřového to může být až 20 %,“ uvedl. Všichni analytici si ale předpověďmi budou jistější koncem února, kdy bude jasné, jak plodinám přálo počasí.


Foto:  Foto: Red

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.