AUVAJS! Další velké zdražení cigaret

Kuřáci budou muset sahat čím dál tím hlouběji do peněženek. Od Nového roku má podle výrobců zdražit krabička cigaret až o 13 korun. A to není zdaleka konec! Ministerstvo financí má v plánu zvyšovat spotřební daň u tabáku a cigaret i v dalších letech, a to o pět procent ročně!
Rezort Aleny Schillerové (55, za ANO) kápl božskou: Spotřební daň z tabákových výrobků se bude zvyšovat i v letech 2021 až 2023, což má státu přinést každý rok o 2,1 miliardy korun víc do kasy. Kolik si budou muset připlatit vyznavači »hřebíčků do rakve«, to se bude prý odvíjet od růstu mezd a platů v ekonomice.
»Nášup« výrobců
Znamená to, že kuřáci musejí počítat s prodražením své nezdravé vášně o zhruba pět procent ročně. Tedy čistě teoreticky. Prakticky to totiž vypadá takto: Od Nového roku měla kvůli zvýšení spotřební daně o zhruba deset procent krabička podražit o necelých 6 korun. Tabákové firmy ale ihned oznámily, že cenu zvýší o 12 až 13 korun. A dá se čekat, že tomu tak bude i v dalších letech. „Bude záležet na tom, v jakém objemu bude zvýšená daň přenesena na konečné spotřebitele, resp. zda její část ponesou sami výrobci ve formě snížení svých marží,“ potvrdil i Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí.
Sto miliard na léčení
Jenže s tím, že si mocné tabákové firmy dobrovolně sníží zisk, počítat nelze. Dva a půl milionu kuřáků si tak bude muset na svoji vášeň připlácet víc a víc. Ministerstvo zdravotnictví se ale raduje, že naopak bude vydávat méně na léčení nemocí způsobených kouřením. Tabákem poškozené zdraví českých kuřáků si totiž podle statistik vyžádá ročně léčbu za 100 miliard. A i díky zdražování podle expertů na závislosti za posledních šest klesl počet kuřáků mezi dospělými z 31 na 28,5 procenta.
Tady se nekouří!
Po Evropě se zavádějí nejrůznější kuřácká omezení. Ovšem tvrdě proti vyznavačům cigaret zakročili v himálajském království Bhútán. Přesně před 15 lety, 17. prosince 2004, jako první země na světě prosadili prakticky úplný zákaz kouření. V zemi se od té doby nesmí pěstovat ani prodávat tabák, a ani jakékoli výrobky z něj. Povolen je pouze dovoz velmi omezeného množství cigaret pro osobní potřebu, v takovém případě však stát vybírá vysoká cla a daně, jež si v zemi s průměrným příjmem několika stovek dolarů ročně může dovolit jen málokdo. Nezákonné je dokonce také zobrazování kouření ve všech filmových nebo televizních pořadech vzniklých a vysílaných na území Bhútánu. V listopadu 2017 pak papež František zakázal prodej cigaret na území Vatikánu, a to s platností od roku 2018.
Linka pro odhodlané
Leze to do peněz, ničí to zdraví. Kdo se kvůli tomu rozhodne se svou vášní seknout, může vyhledat pomoc po telefonu. Na Národní linku pro odvykání kouření 800 350 000 se mohou obrátit jak kuřáci, tak jejich blízcí. Konzultanti nejprve zhodnotí míru a typ závislosti a podle diagnostiky nabídnou prostředky na zvládnutí abstinenčních příznaků a sestaví odvykací plán. Nabídnou i průběžné konzultace na cestě k životu bez kouře.
Dovoz ze Slovenska?
Budou se cigarety příští rok vozit z ciziny? Podle odborníků to je dost dobře možné. „Můžeme očekávat prudké zvýšení legálního dovozu cigaret ze Slovenska a Polska, kde budou v příštím roce až o 20 Kč na krabičku levnější. V neposlední řadě dojde k nárůstu objemu černého trhu. Před dvěma lety to byla asi čtyři procenta, v současnosti už 10 procent,“ uvedl pro ČTK šéf komunikace British American Tobacco Tomáš Tesař.
Víte, že...
...kdo vykouří denně krabičku cigaret v ceně 90 korun, tomu to nyní z kapsy vytáhne ročně 32 850 Kč? Po zdražení v příštím roce to pak bude ještě o 3285 Kč více.

