Zdraží cigarety i lihoviny! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 31. května 2023

Svátek slaví Kamila, zítra Laura

Zdraží cigarety i lihoviny!

Ilustrační foto
Ilustrační foto (profimedia)

Pět jednacích dnů a téměř dvacet hodin žvanění ve Sněmovně! A pak za pár minut hotovo: včera večer nečekaně prošel daňový balíček, který mimo jiné zdraží alkohol, cigarety a hazard. Vzápětí pak hned zvýšení rodičovského příspěvku. Opozice ale zuří, že jí vládní koalice vzala právo producírovat se u řečnického pultíku déle...

Nekonečné řečnění včera pokračovalo, i když už koalici došly s dlouhými opozičními projevy nervy, hlasování o zvýšení daní zařadila napevno na 10. hodinu a rozpravu přerušila. Už to vypadalo, že se poslanci zase k ničemu nedoberou… Bezcenným žvaněním – premianty v tomto byli Miroslav Kalousek (58, TOP 09) a Zbyněk Stanjura (55, ODS) – se jednání mimořádné schůze totiž protáhlo přes druhou hodinu odpolední, kdy už dolní komora o zákonech ve třetím čtení hlasovat nemůže.

Jenže o půl čtvrté pokračovala řádná schůze, na které se poslanci shodli, že budou projednávat zapeklitý daňový balíček. A poté, co dvě hodiny neuměli zkoordinovat, jak to udělat, to šlo ráz na ráz: pro bylo 96 poslanců, proti 37. Předtím ale zástupci ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN opustili sál. Zvýšení daní na neřesti bude znamenat například zdražení krabičky cigaret. Podle výpočtu daňového dopadu půjde o 6 korun. Výrobci ale mluví i o 13 korunách, prý proto, aby si uchovali dosavadní marže.
A co tvrdý »chlast«? Litrovka tuzemáku by měla zdražit o zhruba 14 korun. Včerejší nečekaný zvrat otevřel cestu ke schválení vyššího rodičovského příspěvku. Ten se pro rodiče s dítětem do čtyř let, na které ho budou čerpat ještě po Novém roce, má zvednout o 80 tisíc na celkových 300 tisíc korun. Vláda totiž chtěla, aby byl nejprve schválen daňový balíček a bylo dost financí na přilepšení rodičům.

Litrovka tuzemáku by měla zdražit o zhruba 14 korun.

Nyní normy putují do Senátu. Ten je sice může odmítnout, ale Sněmovna má dost hlasů, aby ho »přebila«, a prezident Miloš Zeman (75) už svůj podpis přislíbil. To opozice se chce kvůli stopce na nekonečné debaty obrátit na Ústavní soud. Nejspíš to ale dopadne podobně jako v případě schvalování EET v prosinci 2017. I tehdy byla nekonečná rozprava přerušena v rozporu s jednacím řádem, nicméně opozice měla prostor uplatnit své názory. Nebyl tak prý důvod pro zrušení zákona.

Zdražení

 

Jaké změny také odsouhlasili
• Zvýšení poplatku za vklad do katastru z tisíce korun na dva tisíce.
• Zdanění výher nad jeden milion korun. Vláda původně navrhovala hranici 100 tisíc korun. • Energetické dani ani nadále nemá podléhat plyn určený pro vytápění v domovních kotelnách.
• Od spotřební daně má být osvobozeno domácí vaření piva až do objemu dva tisíce litrů místo 200 litrů, které jsou osvobozeny dnes.

Babiš: Já už tam nejdu!
Parlamentní zdržování už lezlo krkem i premiérovi Andreji Babišovi (65, ANO). V průběhu jednání se dokonce nechal slyšet, že přestane do Sněmovny chodit, protože se tam jen plácá. „Řekl jsem to jen v tom kontextu. Přeorganizoval jsem si kvůli tomu celý den. A zbytečně,“ řekl Aha! premiér, který komoru opustil ještě předtím, než se později k balíčku vrátila. Asi sám myslel, že už není naděje.

Víte, že...
...podle ministryně financí Aleny Schillerové stojí 1 jednací den Sněmovny 5 milionů? Jen na balíček jich ale věnovali pět.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.