Vyšetřování privatizace OKD: Těchto 7 chce hnát před soud! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 20. června 2024

Svátek slaví Květa, zítra Alois

Vyšetřování privatizace OKD: Těchto 7 chce hnát před soud!

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Profimedia.cz)

Jako kdybyste nový nadupaný mercedes prodali za cenu ojeté škodovky. Tak si počínal stát, když se »zbavoval« společnosti OKD. Byla to hloupost nebo záměr? Sněmovní vyšetřovací komise po téměř dvou letech dospěla k závěru, že podá trestní oznámení na sedm lidí včetně finančníka Zdeňka Bakaly (58) a expremiéra Bohuslava Sobotky (47).

Všichni, co měli s prodejem Ostravsko-karvinských dolů v roce 2004 za 4,1 miliardy korun cokoliv společného, ať už jako podnikatelé nebo politici, mají podle komise máslo na hlavě. „Zájmem státu bylo vyjednat cenu, která byla co nejvýhodnější pro stát, což se v tomto případě nestalo,“ uvedl šéf komise Lukáš Černohorský (34, Piráti). Tehdejší cena OKD je odhadována na 9 až 12 miliard.


Podle komise tehdejší ministr financí Sobotka zneužil pravomoci veřejného činitele. Expremiér  ale trestní oznámení má za politicky motivované a nepodložené. Postihu se prý neobává, protože má svědomí »zcela čisté«. A poukázal na to, že v souvislosti s privatizací nikoho nepostihl ani soud.
Komise se ale domnívá, že za miliardové škody státu někdo pykat musí. „Našim daňovým poplatníkům byly ukradeny desítky miliard korun, horníkům, mým kolegům, ukradeno 44 000 bytů,“ řekl člen komise Josef Hájek (63, ANO). Další člen Václav Klaus (50, Trikolóra) také uvedl, že firma OKD byla zdravá, ale »naprosto bezskrupulózně« z ní odešlo 63 miliard a byla vržena do insolvence.


Zdeněk Bakala (58)
Podnikatel a finančník. V roce 2004 jím zastoupená kyperská skupina RPG Industries koupila společnost Karbon Invest, která měla majetkový podíl v OKD. Ten už předtím získala transakcemi pod taktovkou právě Bakaly.

Viktor Koláček (67)
Někdejší spolumajitel firmy Karbon Invest, která v roce 1998 vstoupila do OKD, o šest let později získala i státní podíl a celou firmu obratem prodala Bakalovi. Podle komise se dopustil podvodu, když firmu »střelil« v době, kdy jednal se státem o prodeji podílu v OKD.


Bohuslav Sobotka (47)
Někdejší premiér za ČSSD, v době prodeje státního podílu v OKD byl ministrem financí ve vládě Stanislava Grosse (ČSSD). Podle sněmovní komise je v souvislosti s privatizací OKD podezřelý ze zneužití pravomoci veřejného činitele.


Vladimír Dlouhý (66)
Dnešní šéf Hospodářské komory ČR byl ministrem průmyslu v době, kdy stát ztratil v OKD většinový podíl. Podle komise pochybil vložením bytového fondu do společnosti OKD, což nemělo oporu v tehdejších zákonech.

Jiří Skalický (63)
Ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci, kdy odpovídal mimo jiné za přípravu privatizačního projektu OKD, a zároveň předseda prezídia Fondu národního majetku (1992 až 1996). Podle komise porušil povinnosti při správně cizího majetku.

Milan Urban (60)
V době prodeje státního podílu v OKD byl ministrem průmyslu a obchodu. Podle sněmovní komise je v souvislosti s privatizací OKD podezřelý ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Nyní je mimo jiné poradcem ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

Roman Češka (55)
Poradce a později náměstek na ministerstvu pro privatizaci (1990 až 1996), byl také předsedou výkonného výboru Fondu národního majetku (1994 až 1998). Podle komise může za ztrátu státní majority v OKD v 90. letech.


Hornické byty stále státní?
Podle komise vložení bytového fondu do společnosti OKD nemělo oporu v tehdejších zákonech. Pokud je tento výklad správný, tak 43 tisíc hornických bytů stále patří státu! „Existuje právní možnost, že bývalé byty OKD mají v katastru jiného vlastníka, než možná mají dle práva skutečně,“ řekl člen komise, nezařazený poslanec Lubomír Volný (46). Státní úřady komise už v této věci oslovila, zatím podle něho bez odezvy.

Víte, že...
...komise od prosince 2017 zkoumala převody státních akcií těžební firmy, včetně prodeje minoritního podílu v roce 2004? Zaměřila se i na snížení základního jmění OKD ve druhé polovině 90. let, kdy stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Vyslechla desítky svědků, Bakala se dostavit odmítl.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.