Proč se zrovna vaše pěkná nemovitost neprodává? Vadí lokalita i vysoká cena! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Proč se zrovna vaše pěkná nemovitost neprodává? Vadí lokalita i vysoká cena!

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Profimedia)

Poptávka po nemovitostech neklesá a drtivá většina z nich se prodá do pár týdnů od zveřejnění inzerátu, a to i navzdory vysokým cenám na trhu. I tak jsou ale nemovitosti, u nichž je prodej obtížnější a někdy se výrazně protahuje. Na první pohled se přitom může zdát, že se o dům či byt zájemci budou přetahovat. Kde může být chyba, když se nedaří nemovitost prodat?

Podnikatelské baroko

Raná 90. léta s sebou přinesla fenomén tzv. podnikatelského baroka. Domy z tohoto období, ležící často v satelitních oblastech větších měst, patří mezi ty nemovitosti, které zůstávají v nabídce realitních serverů delší dobu. Důvodem je především typické architektonické pojetí plné kýčovitosti, přezdobenosti a velkorysé řešení objektů, které ovšem jde ruku v ruce s nehospodárností. Domy, které byly stavěny přesně podle vkusu tehdejších majitelů, v dnešní době hledají kupce poměrně těžko.

Přímý prodej jako řešení?

Problémem bývá i vysoká cena za nemovitost. „Domy bývají postavené z kvalitních materiálů a technologicky správně, ovšem jejich estetická hodnota je sporná. Majitelé však jen neradi z ceny slevují, zvlášť v případě, kdy se do ní promítá i provize prodávající realitní kanceláři. Nemovitosti pak často končí v přímém prodeji, kde majitelé mají větší šanci domluvit se se zájemcem na cenových podmínkách nebo na možnostech předprodejních úprav,“ doplňuje Hendrik Meyer z realitního serveru Bezrealitky.

Velké byty netáhnou

Vysoké ceny nemovitostí povzbudily poptávku především po bytech s menší a střední dispozicí. Větší byty se na celkovém objemu prodeje podílejí jen jednou pětinou a jejich majitelé je prodávají hůře. Průměrná cena za metr čtvereční se v druhém čtvrtletí tohoto roku u bytů vyšplhala na 58 449 Kč, v Praze však až na 85 176 Kč. Meziročně vzrostly ceny bytů téměř o 20 %, a proto hraje při rozhodování kupujících roli doslova každý metr.

Nepopulární místo

Dalším faktorem hrajícím proti rychlému prodeji může být i nevhodná lokalita nemovitosti. Územní plány se v průběhu let mění a upravují a může se lehce stát, že z domu v klidné lokalitě se má za deset let stát bydlení vedle několikaproudé silnice. Problémem může být i změna charakteru lokality, rozšíření levnějšího typu bydlení v blízkém okolí nebo příliš hustá developerská výstavba.

Necitlivé rekonstrukce

Ne každá rekonstrukce je povedená, a navíc většinou odráží vkus majitele, který nemusí odpovídat preferencím kupujícího. Větší šanci uspět v prodeji pak mají spíše byty a domy před rekonstrukcí, kde si budoucí majitel může provést úpravy podle vlastních představ. „Velká poptávka je po starších bytech v cihlových domech ve stavu před rekonstrukcí, u kterých se cena za metr čtvereční může například Praze vyšplhat až na 100 000 korun podle lokality,“ dodává Meyer. Preferování objektů v původním stavu platí i pro byty se starými jádry anebo rekreační objekty, u kterých může necitlivá rekonstrukce a šetření na materiálu zcela zničit charakter chalupy.

Přečtěte si
Josef124
18. 11. 2019 • 10:27

My jsme se také rozhodli prodat naši nemovitost. Sami jsme si na to netroufli, ale na druhou stranu jsme nechtěli platit provizi realitní kanceláři. Našli jsme http­s://ww­w.ma­xima­.cz/po­lovi­na-z-ceny-nemovitosti-ihned/ , kde nás zaujalo, že dostaneme polovinu peněz hned a druhou po prodeji, tak doufám, že prodej naší nemovitosti nebude dlouho trvat.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.