Rádce Aha! Hruška jako domácí lékař | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 31. března 2023

Svátek slaví Kvido, zítra Hugo

Rádce Aha! Hruška jako domácí lékař

Hrušky
Hrušky (istock)

Hrušky sice v popularitě předstihuje ikonické jablko, ale také dokázaly urvat hodně lidské pozornosti. A není divu. Hruška totiž nejen chutná, ale také léčí.

Hrušky pravděpodobně jedli už naši pravěcí předkové v době kamenné. Znali je Keltové, šlechtili Číňané a Římané je považovali za dar bohů. I u nás ve střední Evropě se hruškám daří a patří do spousty tradičních českých receptů.


Hruška léčitelka
Jedna středně velká hruška má stejný obsah vitaminu C a draslíku jako polovina šálku pomerančové šťávy. Obsahuje kolem čtyř gramů vlákniny a je také plná účinných rostlinných antioxidantů. V lidovém léčitelství se hrušky používaly k léčbě poruch zažívání, ale i k snižování horečky. Obzvláště účinný je odvar z hrušek nebo hruškových křížal. Umí srazit horečku a léčit zimnici.

Fakta o hrušce
➤ Hrušky obsahují kolem 85 % vody, sacharidy, vlákninu, organické kyseliny, minerální látky (převážně draslík, fosfor a vápník) a vitaminy (betakaroten, B1, B2, C).
➤ Díky vyššímu podílu vlákniny pomáhají při střevních potížích, zácpě a snižují hladinu cholesterolu.
➤ Vysoký obsah draslíku prospívá při vysokém krevním tlaku.
➤ Zralé hrušky jsou lehce stravitelné a působí močopudně.
➤ Využít se dají i listy hrušně, které se používají v podobě odvaru jako bylinkový čaj, který pomáhá při zánětech močových cest a ledvin.
➤ Pro zachování všech cenných látek je ideální hrušky konzumovat v syrovém a zralém stavu.

Hrušková šťáva
Hrušková šťáva zpevňuje stěny cév, působí močopudně a žlučopudně. Také se podává jako pomocný prostředek při poruchách srdeční činnosti a také tehdy, když dochází k zadržování moči. Nejlepší je čerstvá šťáva z jedné hrušky 4x denně.

Odvar z listí hrušně
Odvar z hruškových listů je lidovým prostředkem proti revmatismu. Sto gramů mladých čerstvých listů přelijte litrem vařící vody a nechte 5 až 10 minut vylouhovat. Pijte po šálcích celý den. Nejlepší je listy před zalitím vodou natrhat na malé kousky.

Hruškový odvar
Drobně nakrájenou hrušku nebo hrst křížal povařte asi 5 minut ve 350 ml vody a odvar pijte vlažný po doušcích během dne. Při vyšších teplotách můžete dávku zdvojnásobit.

Víte, že...
......lidé, kteří jsou alergičtí na břízy či olše, bývají alergičtí také na hrušky?

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.