Prezidentovo zdraví poprvé před soudem: Zemanovi politik dával 7 měsíců | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 9. června 2023

Svátek slaví Stanislava, zítra Gita

Prezidentovo zdraví poprvé před soudem: Zemanovi politik dával 7 měsíců

Miloš Zeman
Miloš Zeman (profimedia.cz)

Soud v Brně začal projednávat žalobu ohledně údajné rakoviny Miloše Zemana (74). Prezidentovi ji »diagnostikoval« bývalý brněnský politik Svatopluk Bartík (44). Hrad proto požaduje omluvu a finanční kompenzaci. I přes pokus o smír bylo jednání odročeno a o výsledku rozhodnou soudní znalci.

Ještě před zahájením jednání se soudce Radek Malenovský pokusil s oběma stranami sjednat možný smír. Ašak neúspěšně. Bartík se omluvil za formu, jakou o Zemanově údajné rakovině informoval, za obsahem si ale stojí. A požadovanou částku - sníženou z pěti na čtyři miliony korun - odmítl uhradit. Podle Zemanova advokáta Marka Nespala, však omluva nestačí a dodává: „Můj klient je rozhodnutý vysoudit pro veřejně prospěšné účely co nejvyšší částku.“


Nemocí má dost
V rámci přelíčení pustil soudce také několik videí prezidenta i s lékaři, kteří promluvili o jeho nemocech jako je cukrovka, rakovinu však odmítli. Malenovský se pak rozhodl jednání odročit na neurčito. Bartíka pak vyzval jako žalovaného, aby složil zálohu na soudního znalce z oboru zdravotnictví a onkologie. Ten prý rád vše uhradí, aby Zeman konečně předstoupil před lékaře.


Kdo je zdrojem?
Hrad se u soudu snažil také zjistit, kde informaci brněnský politik získal. Pokud dojde ke zveřejnění, je podle Zemanova právníka možné zbavit lékaře prezidenta mlčenlivosti. Bartík však svůj zdroj chce nadále chránit: „Je to maximálně důvěryhodný zdroj, vyplývá to z jeho funkce a práce.“

O co jde?
Bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík v roce 2017 před prezidentskými volbami napsal na sociální sít Facebook příspěvek „… Miloš Zeman má rakovinu, odmítá léčbu a zbývá mu pár měsíců života.“. Prezidentská kancelář proto podala na ochranu osobnosti a požadovala omluvu včetně finančního odškodnění.

Na video se Svatoplukem Bartíkem se můžete podívat zde:

Video se připravuje ...Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.