Konec komedie kandidáta na ministra kultury Šmardy: Odcházím, nebudu ocas! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 14. srpna 2022

Svátek slaví Alan, zítra Hana

Konec komedie kandidáta na ministra kultury Šmardy: Odcházím, nebudu ocas!

Kandidát na post ministra kultury ČSSD Michal Šmarda odpovídá na otázky médií (15. 7. 2019)
Kandidát na post ministra kultury ČSSD Michal Šmarda odpovídá na otázky médií (15. 7. 2019) (Blesk:Karel Kopáč)

Starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (44, ČSSD) se do Prahy stěhovat nebude. Sám vzdal čtvrt roku trvající boj o své jmenování ministrem kultury. A umožnil ČSSD ustoupit prezidentovi Miloši Zemanovi (74) a zároveň zůstat ve vládě s ANO.

Šmarda se ke kroku prý odhodlal sám a šéfa ČSSD Jana Hamáčka (40) o něm jenom informoval. „Za současných okolností ve vládě Andreje Babiše být nechci, nedává to vůbec žádný smysl (...) Nebudu s nikým hrát hry. Určitě je lepší být hlavou v Novém Městě na Moravě než ocasem v celé České republice,“ oznámil Michal Šmarda v pondělí večer v České televizi. Hamáček následně uvedl na sociální síti Twitter, že postoj svého stranického místopředsedy respektuje, ačkoliv ho to mrzí.


Taky by to nechtěl
Šmarda se také vyjádřil ke kritice od premiéra Babiše. Ten prohlásil: „Nedokážu si představit, že bych pana Šmardu představoval ve Vídeňské státní opeře rakouskému kancléři, že tento pán je ministr kultury České republiky.“ Narážel tím na to, že Šmarda neovládá světové jazyky. »Skoroministr« reagoval ironicky, že jemu by to také nevyhovovalo: „Samozřejmě by mně bylo trochu stydno, protože s problémy, které pan Babiš v Evropské unii má, bych byl raději, kdyby mě představoval někdo jiný. Ale co se dá dělat.“


Jasno v pátek?
Ať tak, či onak, navzdory hlasům třeba z ústecké ČSSD, že by strana měla odejít z koalice, vypadá to, že vládní karavana jede dál. Babiš Šmardovo rozhodnutí odejít přivítal. „Předpokládám, že celou záležitost vyřešíme do 26. srpna,“ napsal Aha!. V průběhu včerejška také dodal, že už do pátku očekává jméno nového nominanta socialistů na ministra (či ministryni) kultury a Hamáček vzkázal, že mu ho dodá.
Nejžhavěji se spekuluje o jménu Jan Birke (50, ČSSD). Na dotaz, jestli se už chystá do nové práce, ale odpověděl: „Jsem ještě na dovolené.“ A na další otázku, zda má informace, kdo by mohl být novým ministrem, odpověděl smajlíkem a slovem „ne“...


Opozice: Vyhrál Zeman
Sněmovní strany se shodují, že vzdání se kandidatury Michala Šmardy ministrem je vítězstvím Miloše Zemana. Opačný názor má předseda KSČM Vojtěch Filip (64). „Je to krok, který ukazuje na to, že (Šmarda) přece jen upřednostnil zájmy ČSSD před zájmem vlastním.“ To předseda KDU-ČSL Marek Výborný (43) přirovnal vládní krizi k nekonečnému seriálu. „Co k tomu dodat? Dramatický obrat, seriál pokračuje, kdo mu ještě rozumí? Způsob tohoto vládnutí zdá se mi poněkud nešťastný...“ Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil (43) nepřekvapil: „Je to vítězství prezidenta, kterého nezajímají žádná pravidla, a neustálým porušováním ústavy posouvá ČR k poloprezidentskému systému.“ A europoslanec Jan Zahradil (56, ODS) rovnou parafrázoval epigram Karla Havlíčka Borovského: „Nechoď, Šmardo, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán sklouzne a Šmarda si za něj nohu zláme.“Jak šla krize
18. dubna – Tehdejší šéf rezortu kultury Antonín Staněk (53, ČSSD) odvolal ředitele Národní galerie a ředitele Muzea umění Olomouc kvůli údajné korupci. A vzápětí vznikla petice za odvolání Staňka.
15. května – Staněk po dlouhém tlaku oznámil, že ke konci května rezignuje. V dopise Babišovi napsal, že se rozhodl vyhovět výzvě Hamáčka a vlastní pochybení odmítl.
31. května –Babiš odeslal na Pražský hrad návrh na odvolání Staňka a jeho nahrazení Michalem Šmardou. Zeman ale kontroval, že ústava mu nestanovuje lhůtu pro odvolání ministra.
29. července – Po dlouhém otálení i několika nařčeních z protiústavního chování Zeman připustil, že Staňka ke konci měsíce odvolá.
14. srpna – Zemanův mluvčí uvedl, že prezident nechce jmenovat Šmardu ministrem. Podle prezidenta prý není odborně kompetentní a chce jiného kandidáta.
16. srpna – I premiér Babiš otočil a řekl, že se Šmardou ve vládě nebude, není to dobrý kandidát. Připojil se tak k názoru prezidenta Zemana.
19. srpna – Šmarda oznámil, že se vzdal nominace na ministra kultury. ČSSD teď může pohodlně navrhnout nového kandidáta, aniž by musela splnit výhrůžku, že odejde z vlády.


Politolog Jan Kubáček pro Aha!: Šmarda zachránil oranžové!
*Jak hodnotíte rozhodnutí Michala Šmardy vzdát se kandidatury na ministra kultury?
„Myslím si, že je velice prozíravé, až svého druhu gentlemanské, protože umožnil tu situaci odblokovat. Dal šanci sociální demokracii najít kompromisní řešení a neriskovat, že když budou opouštět vládu, tak opustí vládu s argumenty, které budou voliči vnímat jako selhání. A hlavně v situaci, kdy by možná hrozil rozvrat v přímém přenosu. Protože v momentě, kdy dva poslanci (jmenovitě Jaroslav Foldyna a Antonín Staněk, pozn. red.) – možná tak uvažují i někteří další – připustí, že by podpořili vládu bez vlastních ministrů, se jedná o roztříštění. Krok pana Šmardy byl jediným možným řešením, aby ČSSD neztratila vše, co má.“

*Jedná se o vítězství sociální demokracie?

„To určitě ne, je to asi nejlepší ze špatných řešení.“

*Jakou pozici má nyní předseda ČSSD Jan Hamáček?

„Pozice předsedy strany je tak silná, jak je silná strana kterou vede. Ta strana je opravdu roztříštěná, ale to byla i před týdnem nebo před měsícem. Myslím si, že pozice Jana Hamáčka je nezáviděníhodná a není příliš stabilní, ale v posledních hodinách se nezměnila.“

*V kuloárech se skloňují jména jako Běhounek, Netolický, Birke, Veselý či Kalistová. Kdo má největší pravděpodobnost stát se ministrem kultury?

„Největší šance má buď paní Kalistová anebo pan Birke. Paní Kalistová se v oblasti kultury pohybuje dlouhodobě a je dlouholetá náměstkyně na ministerstvu, má s tím zkušenost a je žena. To je bonus navíc. Pan Birke patří k viditelným poslancům, má komunální zkušenost. Má také korektní vztahy s prezidentem a umí řadu věcí popularizovat a vysvětlit srozumitelně, to je samozřejmě bonus pro něho. Myslím si, že tito dva by asi byly nejhladší formou toho kompromisu.“

*Jak se podle vás zachová Miloš Zeman k novému návrhu? Může se situace opakovat?
„Pokud bude kompromisní jméno, tak dojde ke jmenování poměrně hladce. Navíc, pokud by to prezident opět blokoval, vyjde jako viník on a může ho to oslabit. Zcela zjevně by se potvrdilo, že prezident chce kabinet ovládnout a zbytečně by ten konflikt vyostřil. Sice již mandát neobhajuje, ale nepotřebuje ztrácet pozici a dostávat se ke 30% podpoře veřejnosti (dle STEM to je nyní 57 %, pozn. red.).“Přečtěte si
zadnice
22. 8. 2019 • 11:04

Odcházím, nebudu ocas! Ocasem jseš a vytlemeným!

janakveton
22. 8. 2019 • 09:35

Já bych se při jeho představování styděla především za ten jeho roztlemený ksicht!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.