V centru Brna našli poklad: 700 let stará bota!

Archeologové našli při vykopávkách v centru Brna na hroudu hlíny, která slibovala zajímavý obsah. Takovou senzaci však ani oni nečekali. Z hlíny se vyloupla kožená botička, která sloužila dětské či ženské nožce kolem poloviny 14. století.
Materiál se dochoval ve výborném stavu. „Nález ideálně izolovalo vlhké prostředí, nejspíš v bývalé studni nebo jímce,“ vysvětlila archeoložka Lenka Sedláčková ze společnosti Archaia.
Náročná konzervace
Středověký mistr obuvnický by byl překvapený, jaký je o jeho výrobek skoro po sedmi stoletích zájem. „Bota se dochovala prakticky celá, chyběla jen část podešvi. Obuvník svršek sešil z více dílů, zachovaný je i upínací systém,“ dodala archeoložka. Nejdůležitější díl práce odvedli konzervátoři. Opatrně botu vyjmuli z hlíny a omyli. Následovalo vysušování vodou nasáklé kůže v lihu a poté její tukování s pomocí glycerinu. Trvalo to dohromady tři roky.
Půjde do muzea
Výsledek je skvělý, díky šetrnému vyzvednutí se podařilo zachovat kompletní střih škorně. Nález potvrzující zručnost dávného řemeslníka poputuje do některého z místních muzeí. „Může tam být k vidění klidně další století. Pokud se bude nacházet v trvale stabilní teplotě,“ dodala Kosová.
Speciální kopyto
Jak botku ideálně vytvarovat do původní podoby? „Botička se opatrně tvarovala na kopytě vyrobeném z roztrhaného papíru. Mezi kůží a papírem byla ještě vložena speciální fólie,“ popsala závěrečnou fázi »pulírování« unikátu konzervátorka Lenka Kosová.
Vzácný odznak
V lokalitě na nároží Veselé a Besední ulice, kde vzniká budoucí Janáčkovo kulturní centrum, se našly i další zajímavé předměty. Nejstarší spadají do 13. století, mimo jiné poutní odznak. Ve středověku se jimi označovali lidé, kteří se vydali na zbožnou cestu například do Říma nebo poutních míst ve Španělsku.