Graffiti na Karlově mostě nebylo jediné: Turisté je malují i nahoru | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 26. května 2024

Svátek slaví Filip, zítra Valdemar

Graffiti na Karlově mostě nebylo jediné: Turisté je malují i nahoru

Tohle je momentálně nejnápadnější graffiti na Karlově mostu.
Tohle je momentálně nejnápadnější graffiti na Karlově mostu. (Foto Aha! – M. Sekanina)

Čmáranice, kterou nasprejovali na pilíř Karlova mostu dva opilí Němci (23 a 30) a kterou záhadně smyl nezvaný fantom, není zdaleka jediným graffiti na unikátní památce! Drzí turisté zanechávají malůvky i pod sochami!

Během krátké procházky jsme na mostu napočítali hned 6 dalších klikyháků! „Vytvoření takového podpisu trvá jen chvilku. Nejčastěji se přitom objeví brzo ráno, nebo pozdě v noci. Chytit vandala je pak skoro nemožné a to i přesto, že prostor hlídají kamery. Pak je to doslova detektivní práce,“řekl Radim Kotrč, mluvčí Sdružení výtvarníků Karlova Mostu. „Riziko malůvek však spočívá v tom, že čím víc jich na mostě je, tím více je turisté sprejují. Proto je vždy hlásíme na Technickou správku komunikací (TSK), která je nechává odstraňovat,“ dodal Kotrč. Proč je jich tedy na místě tolik? „Čekáme, až se jich nasbírá několik, pak vypíšeme zakázku na odstranění všech najednou. Uvažujeme o tom, že tyto další necháme odstranit rovněž pana Mjartana,“ doplnila Barbora Lišková, mluvčí zadavatele zakázky (TSK).

Kámen prochází rozborem

Pískovec z pilíře mostu, který neznámý »dobrodinec« vyčistil, prochází analýzou. „Výsledky by TSK mělo obdržet snad do zítřka,“ prozradil Blesku včera Jan Fiřt z Národního památkového ústavu. Zkoumá se především to, jestli na kámen bylo použito kromě vody i chemikálií, které by mohly v budoucnu způsobit například praskání kamene při nízkých teplotách.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.