135. výročí narození zakladatele Brouk a Babka: Firma, která změnila nakupování Čechů | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 29. února 2024

Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich

135. výročí narození zakladatele Brouk a Babka: Firma, která změnila nakupování Čechů

Zakladatelé legendární firmy Jaroslav Brouk a Josef Babka.
Zakladatelé legendární firmy Jaroslav Brouk a Josef Babka. (Foto Aha! – Romana Vébrová, archiv rodiny, Filmovamista.cz, ara)

„Ví to otec, ví to matka, kde je firma Brouk a Babka,“ zněl reklamní slogan legendárních obchodních domů. Od narození jejich zakladatele Jaroslava Brouka (1884 –1953) uplynulo 135 let, v rodných Hlincích na Plzeňsku mu nyní odhalili pamětní desku.

„Jaroslav Brouk je právem přirovnáván k takovým osobnostem naší historie, jako byl například Tomáš Baťa,“ uvedl starosta Petr Jirásek.

Nebývale aktuální je i jeho lidský odkaz. „V roce 1933 například vzkázal svým rodákům, že je třeba vychovávat mladé k odpovědnosti a samostatnosti, což náš stát a národ ke své existenci potřebuje,“ vzpomněla pravnučka Silvie Brouková.

Její prapředek zaváděl v meziválečném období ve svých obchodních domech novátorské formy prodeje. Ty odkoukal v zámoří a s citem přenesl do prostředí tehdejšího Československa. A jeho zaměstnanci museli chovat k zákazníkům úctu. „Račte dále, milerádi zařídíme, prosím, neopomeňte si povšimnout,“ patřilo do jejich slovníku. Žádný z nakupujících nebyl opomenut, prodavači si jich ihned všimli. A s úsměvem je přivítali a obsloužili.

Přišel s dětskými koutky

Eskalátory, dětské koutky, zásilková služba či reklamní letáky dnes vnímáme jako samozřejmost. Málokdo ale ví, že s nimi u nás začal právě Jaroslav Brouk. A dbal i na spokojenost svých zaměstnanců. Těm třeba zřídil odpočívárny s lehátky, terasy ke slunění či kantýny.

Jméno podle profesorů

Za studií na obchodní akademii se Jaroslav Brouk spřátelil s Josefem Babkou. Profesoři je vyvolávali v obráceném abecedním pořadí, lépe to znělo. Když založili v roce 1908 firmu, jako název použili právě to, jak byli za studií vyvoláváni. První společným počinem byl koloniál v pražských Holešovicích. Po dvou letech už firma měla několik prodejen. Josef Babka pak z firmy odstoupil, název ale zůstal. V Praze, Brně, Ostravě, Plzni či Bratislavě začaly vyrůstat obchodní domy. V březnu 1939 byla otevřena ikonická Bílá labuť v Praze.

Trpké konce

Po únoru 1948 bylyobchodní domy znárodněny. Jaroslava Brouka, excelentního podnikatele a novátora, stihl stejně tragický osud jako ostatní významné osobnosti té doby. Byl nasazen do jáchymovských uranových dolů, krátce pracoval jako řidič sanitky a v roce 1953 zemřel.

Umění organizace

„Ovládl jsem nejvyšší organizační umění, organizovati úměrně svým silám, staré bourati, nové stavěti, ale vždy jen tolik, kolik za daných poměrů mohu využít a zvládnouti,“ řekl o svém podnikatelském úspěchu v roce 1933 Jaroslav Brouk. V jeho obchodních domech bylo vše, od hraček, oděvů či potřeby pro domácnost.

Štastou cestu (1943)

Film byl natáčený v obchodním domě Bílá labuť, kterou vybudoval Jaroslav Brouk. Popisuje osudy čtyř prodavaček v době hospodářské krize. Režisér Otakar Vávra (†100) i Adina Mandlová (†81) označili tento film za svůj nejlepší.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.