Mzdy rostou, ale Češi se stejně více nerozšoupnou: Kolik stojí jídlo? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Mzdy rostou, ale Češi se stejně více nerozšoupnou: Kolik stojí jídlo?

Kolik Češi utráceli za jídlo a nápoje?
Kolik Češi utráceli za jídlo a nápoje? (Zdroj: ČSÚ – roční výdaje na osobu na potraviny a nealkoholické nápoje, Pozn. 2016 je nejaktuálnější dostupný údaj)

Celá pětina ročních příjmů projde Čechům žaludkem. Alespoň to vyplývá z údajů statistiků a analytiků, o kterých informovalo Aha! Odráží tato čísla skutečně dennodenní realita? 

Podle údajů Českého statistického úřadu se částka, kterou jednotlivec utratí ročně za potraviny a nealkoholické nápoje, pohybuje kolem 20 procent. Jak deník Aha! zjistil, také Češi nejčastěji připouštějí, že pětinu jejich měsíčních příjmů »užere« jídlo. U některých jde ale dokonce až o třetinu. Samozřejmě záleží na výši mezd. Minimum, které garantuje zákon, je od začátku letošního roku 13 350 korun.



Ceny potravin jdou nahoru. V průběhu loňska meziročně nejvíce zdražovala zelenina. Jak upozornil ekonom Lukáš Kovanda z Czech Fund, o více než 50 procent zdražily brambory a hlávkové zelí, taková cibule pak oproti roku 2017 téměř o devadesát! Naopak cukr krystal a moučka zlevnily o 30 procent. Dobrá zpráva nakonec? Podle agrárního analytika Petra Havla by teď alespoň do začátku dubna potraviny zdražovat neměly.

ANKETA
1) Jakou část ze své mzdy vydáte měsíčně za potraviny a nealkoholické nápoje?
2) Pociťujete, že s růstem mezd si můžete dovolit větší nákup?

Jiří Lážnovský (39), mistr výroby, Louny
1) „Za potraviny utratíme pro rodinu, tedy mě, manželku a dítě, zhruba deset tisíc. To je asi pětina příjmu.“
2) „Ano, můžeme si dopřát víc než dříve.“

Miroslav Smíšek (51), instalatér, Praha
1) „Utratíme 10 tisíc. To je asi osmina (12,5 % pozn. red.) našeho společného příjmu s manželkou.“
2) „Já jsem změnil práci a vydělávám teď podstatně víc, takže jsem spokojený.“

Martina Adámková (41), montážní dělnice, Olomouc
1) „Jsem sama s dcerou, takže za jídlo a nápoje utratíme dva až tři tisíce, což je asi pětina mé mzdy. 2) „Nic moc víc, než kupujeme, si dovolit nemůžeme. Mzdy nerostou tak rychle, jak se zdražuje.“

Tereza Marková (36), prodavačka, Olomouc
1) „Jsme tři ženy v domácnosti a za jídlo a pití utratíme asi 2,5 až tři tisíce korun měsíčně (až 15 % průměrného platu pozn. red.). Ale to jen díky tomu, že dcery mají obědy ve škole.“
2) „S růstem mzdy nic nepociťuji, protože jak se stále všechno zdražuje, tak to vychází tak nějak nastejno.“

David Roubínek (39), televizní technik, Veselí nad Moravou
1) „Potraviny a nealkoholické nápoje tvoří podstatnou část našich rodinných výdajů. Dám na ně asi třetinu svého příjmu.“
2) „Od ledna jsem dostal přidáno, ale na druhou stranu šly nahoru některé služby a energie. Nedokážu proto zatím říci, zda si budeme toho moci koupit víc, než dosud.“

Tomáš Sedláček (32) elektrotechnik, Hrádek nad Nisou
1) „Na potravinách nešetřím, odhadem za ně utratím dobrých 20 procent příjmu. Samozřejmě jak kdy, někdy je to i více.“
2) „Růst mzdy to asi nějak neovlivňuje, zdražují se i potraviny, ale moc to neřeším. Jídlo musí kupovat každý a já jsem holt takový, že se radši kvalitně a dobře najím, než abych ušetřil pár korun a měl něco horšího.“

Jiří Wiener (37), moderátor, Brno
1) „Probral jsem to s přítelkyní, každý utratíme za jídlo a pití kolem tří tisíc (až 11 % průměrného platu pozn. red.).“
2) „O zvyšování platů se můžeme bavit, problém je, že nahoru jdou i ceny většiny potravin. A možná o něco víc, než je to u těch platů.“

Hana Moravcová (44), sanitářka, Hradec Králové
1) „Měsíčně projíme a propijeme kolem 10 tisíc korun ((až 25 % průměrného platu pozn. red.).“
2) „Vzhledem k tomu, že pořád něco zdražuje, tak i přes zvyšování mezd toho víc nekoupím.“

Alena Hrdličková (53 let) pedagog volného času, Strakonice
1) „Za potraviny utratím asi třetinu platu, a to jen proto, že žijeme s manželem celkem skromně a snažím se hospodařit. U nás se jídlo nevyhazuje, všechny potraviny zužitkuji. Nekupuji ani žádné limonády, pijeme vodu z kohoutku, případně s domácími šťávami.“
2) „Potravin nakupuji pořád stejně, nenechávám se strhnout nákupními akcemi či slevami, vliv na to nemá ani růst mezd.“

Miroslav Ječný, (34) montér, Ústí nad Labem
1) „Utratíme v průměru asi deset tisíc za potraviny a pití pro dva lidi (až 18 % průměrného platu pozn. red.).
2) „Sice se nám zvedly příjmy za poslední dobu, ale popravdě to moc nepociťujeme. Navýšily se služby, plyn, elektřina, takže ty peníze jdou zase jinam.“

 

Kolik Češi utráceli za jídlo a nápoje?

 

Poláci se najedí líp
Z čisté minimální mzdy ve výši 11 266 vydal bezdětný jednotlivec na měsíční nákup základních potravin za 2123 korun – 18,9 % svých příjmů. Spočetli to analytici Picodi. com. V žebříčku jsme takto na 15. místě z 21 zkoumaných zemí. Jsme na tom tím pádem o něco málo lépe než Slováci a Maďaři, takoví Poláci jsou před námi.



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.