Zachraňují smrdutého páchníka | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 22. února 2024

Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk

Zachraňují smrdutého páchníka

To je on! Vzácný, ale kriticky ohrožený páchník hnědý.
To je on! Vzácný, ale kriticky ohrožený páchník hnědý.  (Foto Aha! – Vlaďka Hradská, archiv projektu CZ-SK SOUTH-LIFE)

Smrdí, a přitom je vzácný! Ochránci přírody na jihu Čech budou prodlužovat život stromům, kde páchník žije. Brouk je totiž kriticky ohrožený.

Brouk »smraďoch« má rád především staré stromy s dutinami. „Živí se trouchem, který v dutinách vzniká. Proto jsme začali v těchto dnech s prořezem dřevin, kterým hrozí rozpad koruny,“ uvedla vedoucí projektu na záchranu páchníka CZ-SK SOUTH-LIFE Eva Ježková. Celkem hodlá Jihočeský kraj prořezat kvůli broukovi kolem tisíce stromů. Jednou z evropsky významných lokalit, kde se páchník vyskytuje, je rozlehlý park u zámku v Blatné.

Smrdí jako stará kůže
Páchník hnědý je brouk velký 3 cm. Samice klade kolem 30 vajíček do dutin listnáčů. Vylíhlé larvy tam prodělávají 3 – 4letý vývojový cyklus a před zakuklením měří až 10 cm. Dospělý brouk ve slunečných dnech pobývá na kmenech stromů a vydává zápach podobný vydělané staré kůži. Létá večer a jen na velmi krátké vzdálenosti.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.