Varující průzkum: Co pijí naše děti? Ochucenou vodu, kolu a sladké limonády! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 31. května 2023

Svátek slaví Kamila, zítra Laura

Varující průzkum: Co pijí naše děti? Ochucenou vodu, kolu a sladké limonády!

Děti by měly pít neperlivou vodu, ale ta jim nechutná.
Děti by měly pít neperlivou vodu, ale ta jim nechutná. (Foto scom, ara)

O pitném režimu dětí si nedělejte žádné iluze. Podle průzkumu to nejdoporučovanější – obyčejnou neperlivou vodu – pije denně jen polovina českých školáků.  V létě je třeba na pitný režim dětí dohlížet, jsou totiž k nedostatku vody, nebo k jejím zvýšeným ztrátám z těla, citlivější.

Vypijí jen litr denně

Průzkum ukázal, že u poloviny školáků nepřesahuje denní příjem tekutin jeden litr, přičemž 20,6 % z nich vypije jen půl litru denně. Pro školáky prvního stupně základní školy se doporučuje denně vypít asi dva litry tekutin, což dodržuje necelých 10 % z nich.

Ledové nápoje ne!

„Pokud se dítě aktivně věnuje sportu nebo pokud se pohybuje ve vedru, nemělo by dostatečný příjem tekutin zanedbávat. Nápoje by neměly být ledové, protože pak může docházet ke zhoršení vstřebávání nebo bolestem břicha,“ uvádí RNDr. Pavel Suchánek, výživový poradce Zdravá 5.


Ochucené nejoblíbenější!

Děti mají nejraději ochucenou vodu (39,3 %), denně nebo několikrát týdně ji pije přes 70 % z nich. Oblíbené jsou také kolové a sladké sycené nápoje (18 %), které denně pije téměř 5 % dětí a které si 17,8 % z nich dá několikrát týdně. Neperlivou stolní vodu pije jen polovina školáků denně, přičemž necelých 9 % nepije obyčejnou vodu vůbec.

Limonády plné cukru

„Děti by neměly pít přeslazené nápoje. Limonády, které obsahují více než 2,5 % cukru, totiž mohou zatěžovat jejich žaludek. Cukr zpomaluje vstřebávání vody a odebírá tělu tekutinu pro své zpracování. Nevhodné jsou také různé konzervační látky, umělá barviva, aromata a některá sladidla obsažená v limonádách,“ doplňuje Pavel Suchánek.

Neslazený čaj nerady

Denní příjem tekutin mohou děti doplnit také o čaje bez kofeinu a neslazené ovocné čaje. V současné době více než dvě třetiny dětí neslazené čaje vůbec nepije nebo si je dají pouze výjimečně.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.