Na co musí před cestami myslet kardiaci?

Kardiaci se během cest musí vyvarovat se zejména teplotních extrémů, dehydratace a kolísání krevního tlaku. Na pozoru by se měli mít zejména lidé s onemocněním věnčitých tepen nebo srdeční arytmií, zejména pokud prodělali nedávno infarkt. Paradoxně je ale v letních měsících méně infarktů než v zimním období. To je dáno faktem, že horké počasí může vést k roztažení cév, a tím ke snížení krevního tlaku.
O co jde?
Kardiak je obecné označení pro člověka, který se léčí s chronickými onemocněními srdce. Obvykle jde o některou z chronických forem ischemické choroby srdeční, která je způsobena nedostatečným prokrvením srdce. K tomu dochází zúžením tepen, které zásobují srdce kyslíkem a živinami. Na chronickém zužování tepen má významný podíl ateroskleróza, tj. postupné ukládání tuku do stěn cév. Zúžení tepen pak vede k hypertenzi (vysokému krevnímu tlaku).
Co s sebou na cesty?
1. Léky: Zabalte si všechny léky, které pravidelně užíváte. Ani při dovolených a cestování byste neměli medikaci vysazovat bez předchozí konzultace s odborníkem. „Platí to i v případě, že má pacient pocit, že mu léky nedělají dobře. Některé přípravky mohou totiž při náhlém vysazení vést k prudké a nežádoucí reakci organismu,“ říká kardiolog prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., FESC, FCMA.
2. Informace o užívaných lécích: Sepište si vše na papír a noste pořád u sebe. „Pacienti by si měli být vědomi, že kvalitní lékařská péče není všude samozřejmostí. A s ohledem na to vybírat destinace, kde je zdravotní systém v dobré kondici. Do kufru je dobré si přibalit papír s alespoň základními informacemi o svém onemocnění a užívaných lécích, nejlépe v angličtině,“ říká doporučuje kardiolog.
3. Cestovní pojištění: Kartičku pojištěnce a dobré cestovní pojištění by na cesty měli mít úplně všichni, ne jen chronicky nemocní lidé. Kdo však má nějaké zdravotní potíže, měl by vybírat opravdu pečlivě, aby v případě potíží nemusel řešit ještě finance. „Spoléhat se na proplacení výloh ze základního zdravotního pojištění se nevyplácí, částky účtované za péči často přesahují úhrady našich pojišťoven,“ upozorňuje prof. Linhart.
Na co si dát pozor?
* Jak už bylo řečeno, kardiaci jsou citlivější na okolní teplotu. „V létě by si lidé trpící hypertenzí měli dávat pozor na teplotní rozdíly, které mohou způsobit nebezpečné výkyvy krevního tlaku. Především při přechodu ze silně klimatizovaných místností do venkovního prostředí. Ideální rozdíl mezi teplotou uvnitř a venku by neměl být větší než 5 stupňů,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě a dodává: „Příliš studená klimatizace není obecně zdravá. Situace může být analogická se saunováním. U kardiaků je důležité se poradit se svým lékařem. Rozhodně se také nedoporučuje skákání do ledové vody, ale spíše postupné ochlazování. Jisté je, že pacienti s onemocněním srdce a cév, kteří berou léky, musí počítat s větší zátěží při horkém počasí.“
* Ruku v ruce s tím jde správný pitný režim. Tělo se vyrovnává s horkým počasím za pomoci jemu vlastních regulačních procesů, jako je rozšíření cév, současně se zvýšeným pocením, se kterým dochází i k úbytku vody a minerálních látek z těla. Tělesná dehydratace může stát za kolísáním krevního tlaku. Navíc některé léky předepisované na snížení krevního tlaku mohou více odvodňovat organismus. V létě je důležité a nezbytné dodržovat pitný režim v podobě čisté vody či neslazených čajů, vyhnout se je potřeba většímu množství kávy a alkoholu, které odvodňují. Pít by se mělo rovnoměrně po celý den. Ideální je pít alespoň 2 litry denně, a to i ve chvíli, kdy nemáte zrovna žízeň. To je důležité především u seniorů, kteří mívají menší pocit žízně.
* Existují mýty o tom, že kardiaci by se neměli v létě příliš zatěžovat a sportovat. Ano, pokud berete léky na tlak či cholesterol a je vám nad 65 let, rozhodně není dobré běžet ve vedru maraton nebo cvičit v posilovně se silovou zátěží. Pohyb je ale pro celkové zdraví velmi důležitý, protože zlepšuje výkonnost kardiovaskulárního aparátu i funkce cév. Nejen kardiaci mají dobrou šanci prožít delší život v lepší kvalitě. „Zejména pro pacienty s rizikovými faktory aterosklerózy, jako jsou vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a vyšší tělesná hmotnost, je pravidelný pohyb nezbytnou součástí jejich léčebného režimu. Navíc vhodný pohyb může pomoci snížit počet léků, který mají kardiaci předepsány,“ říká MUDr. Vráblík. Pravidlem by mělo být, že pokud kardiaci vyrazí v létě k moři, měli by před polednem z pláže odejít a vrátit se až odpoledne, aby zbytečně nevystavovali riziku přehřátí a dehydratace.
Rady pro křečové žíly a důležitá telefonní čísla, která se vyplatí znát nejen na dovolené najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 28.