Babské rady na léto - Jak se v létě ochladit a mnoho dalšího...
Léto je v plném proudu, a vedle příjemných radovánek přináší i různé nástrahy. Asi každý v horkých dnech řeší, jak uchovat potraviny čerstvé, ochladit byt či zbavit se nepříjemného pocení. Stejně tak dumáme nad tím, jak vyčistit skvrny od zmrzliny či trávy nebo čím ošetřit nepříjemné bodnutí od hmyzu, které tolik svědí… Už naše babičky a prababičky měly spoustu tipů, jak tyto situace zvládnout, jen my jsme na ně pozapomněli. Moderátorka Českého rozhlasu Jarka Rozsypalová-Vykoupilová se k moudrosti předchozích generací vrátila a sepsala je do své knihy Babské rady. Některé z nich přinášíme i vám…
1. Jak zchladit byt či dům
V létě není nouze o horké počasí a kromě pitného režimu, který bychom měli dodržovat, je dobré chladit i svoje tělo či příbytek, kde trávíme nejvíce času. Řada z nás nemá k dispozici klimatizaci, ale to naše babičky také neměly. Na ochlazení postačí několik jednoduchých kroků. „Přes den neotvírejte okna a ideálně je nechávejte zatažená a zatemněná, aby slunce nemělo možnost proniknout do prostoru. Vyplatí se větrat vždy brzy ráno anebo naopak pozdě v noci. Také je v horkých dnech dobré co nejméně používat v bytě elektroniku. Ať už je to zapnutý počítač, televize nebo další spotřebiče. Pokud máte doma klasický mechanický ventilátor, tak účinek lze zesílit tím, že před něj dáte mísu, do které dáte vodu s ledem,“ radí Jarka Rozsypalová Vykoupilová. Dobré je místnost kromě chlazení i zvlhčovat, aby se nám lépe dýchalo. Stačí namočit, vyždímat závěsy a pověsit je. „Dobrá je také mokrá deka pověšená na dveře, třeba u vchodu na zahradu nebo někam do průvanu. Určitě se vám bude lépe dýchat. Další možnost je v prostoru, kde máte umývadlo nebo dřez, napustit zhruba centimetr vody na dno a pomalinku nechat odpařovat. Během dne dojde ke zvlčení místnosti,“ doporučuje moderátorka. Pro lepší spánek v horku je pak prý ideální dát na pár minut před spaním svoje pyžamo do mrazicího boxu v lednici. To se ale zatím ani samotná moderátorka Babských rad neodvážila vyzkoušet.
2. Pryč s nepříjemným pocením
Jednou z nejosvědčenějších rad v případě pocení je použití jablečného octa. Ten stejně jako šalvěj nebo černý čaj stahuje póry, čímž tvorbu potu eliminuje. Nevýhodou je, že není příliš voňavý. Právě proto se doporučuje aplikovat na noc. Namočíme vatový tamponek do jablečného octa a počkáme, aby se zcela nasáknul. Poté ho naneseme do podpaží a necháme pár vteřin působit. Neoplachujeme. Druhý den se osprchujeme a bez použití deodorantu můžeme vyrazit mezi lidi. Cítit potem rozhodně nebudeme. Skvělým pomocníkem a navíc voňavým je pro letní období přírodní levandulový deodorant ve formě pudru. Do tří polévkových lžic kukuřičného škrobu přidáme rozdrcené květy levandule. Přidáme deset kapek levandulové silice a promícháme. Druhý den můžeme začít používat a aplikovat do podpaží nebo na místa, kde se potíme. Stačí jen velmi malé množství.
3. Na spálenou kůži
Jako první pomoc při delším pobytu na sluníčku bez opalovacího krému, bychom měli sáhnout po syrovém vaječném bílku. Báječně kůži zchladí a zklidní. Stačí namazat všechna postižená místa a nechat několik minut působit. Poté jemně bílek smyjeme vlažnou vodou. Tento postup není od věci několikrát zopakovat. Úleva je zaručená. Podobně fungují na spálenou kůži i mléčné produkty. Kůži chladí a pokožku léčí. Vychlazený jogurt nebo tvaroh zlehka namažeme na popálenou kůži a necháme působit, dokud nezteplá, potom ho smyjeme vlažnou vodou. Pomohou též obklady z mléka, kefíru či syrovátky. Ale jednou nestačí. Aplikujeme je tak často, jak jen to jde, a to po dobu alespoň dvou dnů. Rychleji zabírá na spálenou kůži gel z listů aloe vera. Ten je vysoce hydratační, obsahuje vitaminy A, C a E a pomáhá kůži zklidnit. Stačí uříznout list, rozříznout ho a lepivou hmotou potírat kůži. Má úžasné chladicí účinky a zároveň pleť zklidní a dodá potřebnou hydrataci, čímž zároveň předchází vysušování a nepříjemnému loupání. Na spálenou kůži pomáhá i okurka, kterou stačí oloupat, nakrájet na plátky a přiložit na pokožku. Podrážděná místa se zklidní. Když nemáme okurku, stejnou službu odvedou i brambory. Prevencí před spálením pokožky, a tím jejímu stárnutí, je pak konzumace třešní. „Třešně svědčí hlavně ženám po padesátce. Nejenže dodají potřebné vitamíny, ale pomáhají pomaleji stárnout. Chce to každý den alespoň hrst. Obsah vitamínů C působí velmi pozitivně na tkáně. Jsou pružnější a pevnější. Navíc konzumace tohoto ovoce prospívá i bolavým kloubům nebo přechází nespavosti,“ radí Vykoupilová.
Další letní rady našich babiček najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 30.