LEXIKON ZDRAVÍ: Hormonální potíže - Klimakterium

Nazývá se tak období, během kterého u žen dochází k vyhasínání funkce vaječníků a ztrátě plodnosti. Jde o fyziologický proces, který mohou doprovázet nejrůznější potíže. Klimakterium začíná pozvolna, již po 35. roce věku se mohou objevovat cykly bez ovulace. První příznaky mohou ženy pociťovat už po čtyřicítce. Průměrný věk nástupu přechodu je u nás 49 – 51 let. Vliv na nástup menopauzy má řada faktorů, zejména zdravotní stav, fyzická kondice a genetika.
Příčiny: Po každém ovulačním cyklu dochází k mírnému úbytku folikulů, pokud jejich počet klesne pod 1000, dochází i k úbytku tkáně vaječníků. V důsledku toho se postupně snižuje produkce ženských pohlavních hormonů a nastupuje klimakterium.
Projevy:
*Zkracování či prodlužování cyklu až do jeho vymizení
*Návaly horka vlivem poklesu hladiny estrogenů
*Nespavost
*Nechuť k sexu
*Změny nálad i deprese
*Potíže s únikem moči vlivem, poklesu dělohy
*Náchylnost k zánětům dásní
*Horší kvalita kůže
*Vyšší riziko osteoporózy a kardiovaskulárních chorob
Prevence
Menopauzu lze trochu oddálit zdravým životním stylem. Strava by měla obsahovat dostatek vápníku, hořčíku, vitaminů hlavně skupiny B, dále C a K. Důležitý je i dostatek bílkovin. Pomůže i zdravý pohyb.
Léčba
Přechod není nemoc, může být však nepříjemný. Proto je vhodné pouze mírnit příznaky. Pomoci mohou doplňky stravy dostupné v lékárnách. Pomocníkem jsou i bylinky: šalvěj proti návalům horka, třezalka tečkovaná proti stresu a nespavosti, sója pomáhající vyrovnat hladiny hormonů či jetel luční (obsahuje fytoestrogeny) ke zmírnění náladovosti a zamezující řídnutí kostí.
Více o hormonálních potížích, včetně cvičení, bylinek a názoru odborníka najdete v tištěném Aha! pro ženy číáslo 44.