LEXIKON ZDRAVÍ: Hormonální potíže - Cukrovka

Cukrovka jinak také diabetes mellitus je chronické metabolické onemocnění, které se vyznačuje poruchou přeměny krevního cukru – glukózy. Hladina glukózy v krvi je při cukrovce zvýšená.
Typy choroby:
1. Cukrovka I. typu
Jde o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém organismu dlouhodobě ničí beta buňky slinivky břišní produkující hormon inzulin. Inzulinu je proto v těle nedostatek, glukóza se nevstřebává z krve do tkání, které jako zdroj energie spalují tuky. Hladina glukózy v krvi je zvýšená, glukóza se z těla vylučuje močí.
Onemocnění se projeví až v době, kdy je zničeno zhruba 80 % buněk produkujících inzulín.
K typickým projevům patří pocity žízně, hladu, časté močení (u dětí i pomočování), slabost a malátnost. Pokud není choroba včas odhalena, hrozí bolesti břicha, nevolnost, zvracení a nakonec diabetické kóma, které může končit bezvědomím a smrtí.
Nemoc se zpravidla projeví v dětství nebo v době dospívání, zřídka kolem 30. roku věku. Mechanismus vzniku není přesně známý, určitou roli hraje dědičnost, zvláště pokud mají cukrovku 1. typu oba rodiče, je pravděpodobnost onemocnění dítěte až 30 %. Tímto typem cukrovky trpí 8 % z celkového počtu nemocných.
2. Cukrovka II. typu
Onemocnění vzniká, pokud se rozvine rezistence tkání vůči inzulínu. Znamená to, že hormonu inzulínu je v těle dostatek, ale buňky tkání jej nevstřebávají. Dochází tak ke zvýšené hladině glukózy v krvi a podobným projevům jako u cukrovky 1. typu. Navíc se mohou objevit svědění, kožní infekce, zamlžené vidění, ztráta ochlupení, bolesti nohou nebo drobná tuková ložiska.
Hlavní příčinou vzniku cukrovky II. typu jsou obezita a nezdravý životní styl. V současnosti se stále častěji objevuje i u mladých lidí kolem třicítky. I zde hraje významnou roli dědičnost. Tímto typem cukrovky trpí cca 90 % nemocných.
3. Těhotenská cukrovka
Vzniká v těhotenství, kdy mají tkáně zvýšenou potřebu inzulínu, které slinivka břišní nemusí vždy být schopna pokrýt. Hladina glukózy v krvi je rovněž zvýšená, příznaky nejsou výrazné (časté močení, pocity žízně, někdy kvasinkové záněty pohlavních orgánů).
Onemocnění postihuje cca 4 % těhotných žen. Zpravidla je včas odhaleno, neboť se u gravidních standardně provádí glukózotoleranční test. Po porodu cukrovka většinou sama odezní. Děti jsou pak náchylnější k novorozenecké žloutence.
Příčiny: Nedostatek hormonu inzulínu k odbourávání glukózy, nebo snížená citlivost tkání vůči inzulínu.
Projevy
- Žízeň
- Časté močení i během noci
- Hubnutí při normální chuti k jídlu
- Únava
- Přechodné poruchy zrakové ostrosti
- Náchylnost k infekcím
Možné komplikace: Diabetes je spojena s řadou dalších problémů. Patří sem vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, poškození zraku, vysoký cholesterol, kdy hrozí ateroskleróza, ischemická choroba srdeční a infarkt myokardu. Diabetici často trpí i nedokrvováním dolních končetin, které v nejhorších případech mohou končit i amputací.
Prevence: Cukrovce I. typu předejít nelze, ale v případě diabetu II. typu mu můžeme předcházet zdravým životním stylem, a to i v případě, že k této nemoci máme genetickou dispozici. Vhodná je redukce váhy, dále vyloučení nezdravých tuků a cukrů z jídelníčku a pravidelný pohyb.
Léčba: U diabetu I. typu je nezbytná aplikace inzulínu několikrát denně, a to injekčně – dnes se užívá inzulinové pero či inzulinová pumpa. V případě diabetu II. typu je to zejména úprava jídelníčku, vynechání alkoholu a vhodný pohyb.
CUKROVKA A BYLINKY
Pampeliška – Snižuje hladinu cukru v krvi. Pampeliškové lístky můžeme přidávat do salátů, stvoly pampelišek se mohou žvýkat, z květů čerstvých nebo sušených se připravuje čaj.
Puškvorec – Stimuluje produkci inzulinu slinivkou břišní. Čaj připravíme z 2 čajových lžiček sušené byliny a 250 ml vroucí vody.
Černý bez - Čaj z jeho listů a výhonků. Půl litru vody s 3 polévkovými lžícemi nařezaného listí uvedeme k varu a vaříme 10 minut. Scedíme a pijeme vlažné 2x denně po šálku. Jako lék jsou účinné i sušené plody – v půl litru vody povaříme 15 minut lžíci sušených plodů bezu černého.
Lopuch - Půl litrem vroucí vody přelijeme 3-4 lžičky sušeného drceného kořenu, můžeme i krátce povařit. Lopuchový čaj pijeme 2-3x denně, abychom snížili hladinu krevního cukru.
Kopřiva – snižuje glykémii, účinný je kořen i list. Ze sušených listů připravujeme čaj.
Více o hormonálních potížích, včetně cvičení, bylinek a názoru odborníka najdete v tištěném Aha! pro ženy číáslo 44.