Rady, jak zabavit děti a zvládnout dva měsíce prázdnin beze stresu...

Období dovolených a prázdnin je konečně tu! Všichni se na něj těšíme, od dětí po nejstarší generaci. Jenže letní čas je i hodně náročný, zejména pokud jde o vztahy. Odjíždíme z našich domovů, kde má všechno svůj řád, během cestování se dostáváme do řady stresových situací. Během poznávání nových míst i lidí se snadno můžeme dostat do konfliktů. Naše odbornice poradí, jak se správně naladit na léto, vyrovnat se s nečekanými komplikacemi a nelézt si na dovolené na nervy.
Kam s dětmi?
Zatímco děti mají dva měsíce prázdnin, rodiče si obvykle mohou vzít jen omezené množství dovolené, třeba 14 dní. Pak ovšem musí řešit, kam své nezletilé potomky dají během doby, kdy chodí do práce. „Pro rodiče, kteří mají jen 4 týdny dovolené za rok, jsou prázdniny organizačně náročné a působí určitou nervozitu. Zároveň ale mnozí mají pocit, že musí děti čas o prázdninách nějak aktivně využít, a tak jim vytvářejí až příliš organizovaný program. Plánují dětem nejrůznější vzdělávací aktivity a prázdniny jsou pak jen pokračováním školního roku,“ upozorňuje Šárka Miková a dodává, že je vhodné nechat děti v létě odpočinout od organizovaného času a nechat je občas hledat, jak se zabavit, protože se přitom učí spoustu důležitých dovedností. To ovšem neznamená, že budou trávit čas u počítače nebo mobilu. Dva měsíce jsou dlouhá doba a trocha toho organizovaného programu přece jen neuškodí.
Jaké jsou možnosti
* Pobytový tábor: To může v současnosti být poměrně finančně náročná aktivita. Když už se pro tábor rozhodneme, měli bychom vybírat podle věku dítěte, jeho osobnosti, lokality, předchozích zkušeností i recenzí.
* Příměstský tábor: Jde o skvělou variantu, kde se o děti postarají v době, kdy rodiče pracují. Stačí dítě ráno na místo dopravit a odpoledne ve stanovený čas zase vyzvednout. Velkou výhodou je, že jsme o programu dítěte každý den informováni a máme i prostor pro společné chvíle.
* Sportovní soustředění: Pokud dítě dělá nějaká sport, mívá možnost zúčastnit se soustředění. To je určitě prospěšná aktivita, protože je ve společnosti kamarádů a trenérů, které dobře zná.
* Společné aktivity po práci: I když nemáme možnost být s dětmi celý den, není důvod ke stresu. Společně si naplánujme aktivity poté, co se vrátíme z práce. „Vhodné je starší děti zapojit do procesu plánování programu a ptát se jich, co by chtěly dělat. Pokud řeknou, že by chtěly »nedělat nic«, měli bychom jim ten prostor v určitých dnech dát a nevyčítat jim, že jen tak lelkují (myšleno bez obrazovky). Pro regeneraci jejich mozku je to důležité, rozvíjí to sebeuvědomění. Tento čas o samotě je dobré vyvažovat časem společným, kterého se nám během roku tolik nedostává,“ doporučuje psycholožka. Výlety a společně strávené celé dny je ideální naplánovat na víkendy. Pak je tu možnost prodloužených víkendů, které z dovolené tolik neukrojí, a přesto mohou dětem zpestřit prázdniny.
Prázdniny u babičky
V neposlední řadě je tu varianta, že děti mohou přes léto pohlídat prarodiče. Ne vždy jde ale o variantu, která všem vyhovuje. V případě, že prarodiče i vnoučata spolu chtějí strávit delší čas, není problém. „Vztah s prarodiči je pro dítě důležitý a mohou s nimi prožít něco jiného než s rodiči,“ doplňuje Šárka Miková. K čemu je potřeba přihlédnout, je místo, kde spolu budou čas trávit, a pak také věk a zdravotní stav babičky a dědečka. Může se ale stát, že prarodiče si vnoučata vzít nemohou nebo nechtějí. Důvodů může být celá řada – může to být právě zdraví, které jim nedovoluje, aby se vnoučatům plně věnovali. Další příčinou bývá to, že si ve svém věku netroufají na převzetí plné odpovědnosti za děti. Dále jsou v současnosti lidé důchodového věku často stále pracovně aktivní, a jelikož také chodí do práce, nemohou děti denně hlídat. Neměli bychom si myslet, že prarodiče jsou z nějakého důvodu povinni nám s dětmi pomoci. A také děti nesmíme nutit, aby u prarodičů byly. Pokud nastane situace, že k babičce a dědovi nechtějí děti, je potřeba zjistit, proč. „Zjistit, zda se tam dítě nenudí nebo zda nejsou prarodiče až moc přísní, se dá poměrně jednoduše a situaci lze vyřešit tak, aby vyhovovala všem,“ doplňuje psycholožka. Také prarodiče by se měli na čas strávený s vnoučaty psychicky připravit. Doba se změnila, dnešní děti jsou jiné, než byly ty jejich vlastní. Vše je o domluvě s rodiči i dětmi, vzájemné komunikaci, která je důležitá pro všechny.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 27.