Sopranistka Lenka Graf (50) - Můj život je jeden milník za druhým...

Hudbě se miluje odmalička. Baví ji jak klasika, tak populární hudba, proto se rozhodla i ve své tvorbě překračovat žánry. Sopranistka Lenka Graf (50) se však nevěnuje jen zpěvu. Prostřednictvím Nadačního fondu Energie pomáhá, který vybudovala společně se svým manželem, podnikatelem Alešem Grafem (53), se věnuje mnoha charitativním činnostem. Pomáhají jim v tom i jejich děti, Karolina a Adam, s nimiž střídavě žijí v Česku a na Floridě. Jaká byla Lenčina cesta k úspěchu? Jakým projektům se její nadace věnuje? A co ji čeká v blízké budoucnosti?
Pocházíte z Ústí nad Labem. Jaké bylo vaše dětství?
„Vzpomínky mám krásné díky své rodině. Žili jsme skromně, ale domov byl přístav lásky a vřelosti. Pořád se něco dělo, na víkendy jsme jezdívali na chalupu do Petrovic. Rodina od tatínka byla velmi muzikální, hodně se zpívalo a hrálo. Vyráželi jsme i na výlety. Jakmile jsem doma v Čechách, už se nemůžu dočkat, až si vyjedu na kole podél Labe, okolí Žernosek je moje srdcová záležitost, jsem tam šťastná.“
Vaše rodina byla muzikální. Jaká byla ale vaše cesta ke zpívání?
„Od malička jsem toužila hrát na klavír a sen zpívat se přidal zanedlouho na to. Zpívala jsem čím dál víc a zjistila, jak mě to baví. Pak přišlo okouzlení operním zpěvem, byla jsem součástí několika spolků. Vystudovala jsem pak pedagogiku a učila na Základní umělecké škole. I na to ráda vzpomínám.“
Jaký styl hudby je vám nejbližší? Vím, že ráda překračujete žánry…
„Od malička miluji hudbu klasickou i populární. Mám ráda i úplně tradiční pojetí klasických »velkých« děl. Je to nádhera, ale chápu, že pro někoho to není úplně přijatelná forma. Je velká škoda nechat takovou krásu ležet ladem. Crossover styl mě nadchnul proto, že můžete nádherné motivy klasiky představit úplně novému publiku a zase z jiného úhlu. Je to neuvěřitelně kreativní. Novinkou pro mě je inspirace českými velikány klasiky. Od minulého roku spolupracuji s Michalem Dvořákem z kapely Lucie a skladba Křídla snů vychází z Novosvětské Antonína Dvořáka, která patří mezi moje nejmilovanější. Hluboko se mě to dotýká i tématem domova. Jsem z toho nadšená a myslím, že s Michalem budeme ve spolupráci ještě pokračovat.“
V minulém roce jste hojně koncertovala. Který koncert vás nejvíce potěšil?
„Přiznám se, že jsem »vánoční typ« a na atmosféru adventu se těším skoro celý rok. Takže koncert Vánoce na Broadwayi byl jako sen. Krásně do sebe všechno zapadlo, úžasní hosté, setkání s fanoušky, slavné vánoční i filmové skladby, kouzlo vyzdobené Prahy. Byla to nádhera!“
Čekají vás koncerty i v roce 2025, kam za vámi mohou diváci dorazit?
„Vystoupení budu mít i letos několik, na Žofíně v prosinci a pak dokonce i v O2 Aréně. Plánování a přípravy adventního koncertu jsou už v plném proudu. Také se moc těším, že se na pódiu po delší době zase setkám se Štefanem Margitou, velmi ho obdivuji.“
Řada vašich koncertů je benefičních, tím se dostáváme k vašemu Nadačnímu fondu Energie pomáhá. Kdy a jak vznikl?
„Počátky Nadačního fondu Energie pomáhá sahají do roku 2011 a už tehdy se zaměřil nejen na konkrétní pomoc a podporu dětí, ale i osvětovou činnost. Dříve jsme se zaměřovali spíše na cílenější regionální podporu, zejména Ústeckého kraje, naše současné projekty jsou celorepublikové.“
Jakým konkrétním projektům se nadace věnovala?
„Snažili jsme se vždy co nejvíc reagovat na témata, která rezonují společností. Škála aktivit se vyvíjela postupně, samozřejmě benefiční koncerty byly, jsou a budou nedílnou součástí. Pořádali jsme ale i další akce, např. Skákejme pro zdravé srdce. Ta byla zaměřená na osvětu zdravého životního stylu jako nejdůležitější prevenci srdečních onemocnění. Kolem roku 2021 jsme se rozhodli u nás otevřít téma tzv. energetické gramotnosti. Její důležitost naplno ukázala energetická krize, zdražování i nástup nových trendů ve výrobě elektrické energie.“
Jednou z novinek je projekt Energetická Expedice. V čem spočívá?
Nejen to se dočtete v tištěném APŽ číslo 22.