Jitka (39) z Pardubicka zhubla 50 kg, pomohla až operace žaludku!

Že měla Jitka problémy s váhou, byste dnes rozhodně netipovali. Přesto se s obezitou potýkala už jako dítě, hodně jedla a byla zkrátka větší než její vrstevníci. V pubertě začala zkoušet různé diety a jídelníčky, díky kterým sice vždy nějaké to kilo zhubla, ale následně nabrala ještě více. Došlo to tak daleko, že si věčnými dietami vypěstovala poruchu metabolismu, a i když vyhledala pomoc odborníka na výživu, zhubnout se jí nedařilo, ani pokud striktně dodržovala nastavený režim. Vážila 120 kg a obezita jí komplikovala běžný život, včetně založení rodiny. Pomohlo jí až operativní zmenšení žaludku.
V rodině nikdo obezitou netrpěl, takže jak Jitka sama říká, není tu možné vymlouvat se na genetiku. „Moje maminka byla vždy drobná blondýnka. Pár kilo navíc jí zůstalo poté, co jsem se narodila, ale obézní nebyla. Pak začala mít potíže s páteří, brala hodně podpůrných léků a váha se jí také trochu vyhoupla, ale žádný extrém to nebyl,“ popisuje mladá žena a dodává: „Za to já jsem odmalička hodně jedla a vždy měla pěkných pár kilo navíc. Trápilo mě to, a tak jsem se snažila často cvičit, váhu se mi ale upravit nedařilo. Když jsem chodila na střední školu, držela jsem různé diety. Měly však vždy jen krátkodobý efekt, a váha mi po nich naopak ještě stoupala.“ Jitka pak některé diety zkoušela i společně s maminkou, ale bez úspěchu. Obezita jí trápila nejen kvůli vzhledu, ale také kvůli zdraví, stále si však plně neuvědomovala, jaké důsledky to může mít. To nastalo až v době, kdy otěhotněla. Bylo jí 27 let a vážila 90 kilogramů. „Na konci prvního trimestru plodu přestalo bít srdíčko a já potratila. Srazilo mě to na kolena. Přemýšlela jsem už nad výbavičkou pro miminko a najednou bylo všechno jinak. Psychicky jsem na tom nebyla dobře. V té době jsem přibrala dalších 30 kilogramů,“ přibližuje a doplňuje, že se se ztrátou dlouho nedokázala vyrovnat. Opět se snažila zhubnout pomocí různých diet. Vždy se jí ale podařilo shodit maximálně pět až deset kilo. „I přesto jsem znovu otěhotněla, a nakonec se mi v roce 2014 narodil zdravý syn. Těhotenství ale doprovázela řada zdravotních komplikací, vysoký krevní tlak kolem 200/100 mm Hg, problémy se štítnou žlázou i těhotenská cukrovka,“ vzpomíná.
Životní změna
Když se Jitka rozhodla pro druhé dítě, opět si nejprve prošla potratem. Pak otěhotněla znovu, což se opět neobešlo bez problémů. „Vzhledem k váze kolem 120 kilo se mi těhotenská cukrovka rozjela do té míry, že jsem si musela denně píchat 11 jednotek inzulinu. K tomu vysoký tlak, snížená funkce štítné žlázy. I přesto jsem byla vlastně šťastná, že budeme mít druhé dítě, a myslela si, že moje zdraví a kila navíc se pak nějak vyřeší,“ říká mladá maminka, které se narodila zdravá dcera, i když s trochu vyšší porodní váhou 4,5 kg. Několik dní před narozením dcery ale přišla velká rána. „Partner mi zkrátka oznámil, že odchází, a odstěhoval se. V tu chvíli jsem si uvědomila, že musím být zdravou a vitální mámou pro své děti a že se sebou musím něco dělat,“ popisuje začátek životních změn. Už do týdne po narození dcery musela Jitka kromě péče o děti naskočit plně i do pracovního procesu. Bývalý partner jí totiž zanechal dluhy, které bylo potřeba splácet. „Naštěstí dělám manikúru a pedikúru, což se dalo dělat i z domova, a také jsem měla velkou podporu v rodině, takže se to dalo zvládnout. V té době jsem stále měla 120 kilo, užívala léky na tlak, na štítnou žlázu a trápily mě bolesti kloubů. Bála jsem se, že by to tak mohlo být pořád, a také mi došlo, že to možná nebude jen o stravě, ale že bych mohla být nemocná,“ přibližuje Jitka, která následně vyhledala lékařskou pomoc. Před čtyřmi lety kontaktovala oddělení bariatrické péče v nemocnici v Turnově, které se specializuje na terapii obezity, aby svůj problém konzultovala s lékaři. Nešla tam sama. Byla s ní i její kamarádka, která se od dětství také potýkala s nadváhou a vážila tehdy 150 kg. Obě dámy podstoupily řadu vyšetření, včetně psychologického, a byly shledány jako vhodné adeptky na zákrok. Pod vedením lékařů nejprve upravily svůj jídelníček a později absolvovaly i chirurgický zákrok. „Vlastně mi pan primář řekl, že jsem pro ně dostatečně tlustá na to, aby mi dali tu pomyslnou berličku, ale že většina je na mně. Podařilo se. Postupně jsem zhubla 50 kilogramů a vlastně mě mrzí, že jsem lékařskou pomoc nevyhledala dřív, protože bych si ušetřila řadu problémů,“ uvažuje mladá žena, která se nyní pohybuje ve váhovém rozmezí 68 až 73 kilogramů.
Pevná vůle - Nejen o tom čtěte v tištěném APŽ číslo 26.