Jitka (30) z Brna kvůli myomům v děloze nemohla otěhotnět...

Dnes je Jitka (30) z Brna šťastnou maminkou a s partnerem Jakubem plánují další dítě. Před nějakým časem to ale vypadalo, že se jí možná otěhotnět ani nepodaří. Kvůli myomům, nezhoubným nádorům v děloze, na které nezabírala hormonální léčba, trpěla bolestmi břicha při menstruaci i mimo ni. Zároveň ji lékaři sdělili, že myomy mohou v budoucnu komplikovat početí, což se nakonec doopravdy stalo…
Jitka patří k ženám, které mají po celý život silnější menstruaci. To ji v běžném životě nijak neomezovalo, ale když jí bylo dvacet, začaly ji k tomu trápit silné bolesti břicha. „To bylo dost nepříjemné, protože mi to někdy znemožňovalo normálně fungovat. První gynekoložka, ke které jsem chodila, mi o myomu neřekla. I když o něm prý věděla, nechtěla mě strašit, když jsem s ním stejně nemohla nic dělat. Já jsem se o něm dozvěděla vlastně náhodou, po operaci slepého střeva za mnou přišel chirurg s tím, že na děloze našli myom a ať to řeším se svojí gynekoložkou. Tak jako tak, myom byl viditelný, takže diagnóza byla stanovená hned,“ popisuje mladá žena překvapivou diagnózu, po které vystřídala několik ženských lékařů. Všichni se snažili zastavit růst myomů předepsáním hormonální antikoncepce a pak i hormonální léčbou. „V té době jsem neměla ani moc velké povědomí o tom, co to je myom. Myslela jsem si, že je to gynekologický problém, který trápí spíš starší ženy. V té době jsem také zjistila, že myomy máme bohužel v rodině. Obě moje babičky je řešily a jedna z nich v mladém věku,“ vzpomíná Jitka, pro niž tehdy nebylo těhotenství zrovna aktuální. Studovala psychologii a také hodně cestovala. V rámci studií odcestovala na čas do Španělska, kde se její zdravotní stav zhoršil. „Cestování jsem se nebála. Když jsem odjela, bylo mi dobře a věřila jsem, že hormonální léčba zabere. Také jsem věřila španělskému zdravotnictví, kdyby bylo potřeba něco řešit. A v nejhorším případě jsem se mohla hned vrátit domů, není to tak daleko,“ shrnuje.
Operace v cizí zemi
Okamžitý návrat domů se nekonal. Namísto toho se Jitka rozhodla pro radikální řešení. „Po čase se mi bolesti břicha dost zhoršily. Věděla jsem, že příčinou je myom, proto jsem šla na kontrolu na gynekologii. Vůbec mě nenapadlo, že bych mohla jít rovnou na operaci, ale paní doktorka mi doporučila nemocnici a ujistila mě, že operace myomu je i v mladém věku běžná praxe,“ popisuje své překvapení. Nakonec byla Jitka ráda, že jí ve Španělsku nabídli řešení a zákrok podstoupila. V té době měla španělského přítele, který ji v rozhodnutí podpořil společně s rodinou, a i po zákroku v něm měla oporu. „Chodili za mnou do nemocnice a po propuštění se o mě chvíli mě starali. Byla to obrovská pomoc, byla jsem jim moc vděčná. Moje česká rodina mě samozřejmě podporovala na dálku,“ vzpomíná na období, kdy si myslela, že své problémy vyřešila. Krátce poté se Jitka vrátila do Čech a seznámila se se svým současným partnerem Jakubem, se kterým poměrně brzy začali plánovat rodinu. „Mluvili jsme o tom vlastně hned od začátku vztahu. I o tom, že nejspíš budu muset brzo otěhotnět. Naštěstí měl Kuba tolik odvahy, že neutekl,“ směje se mladá maminka. Jitce však v děloze brzy vyrostl další myom, kvůli kterému museli plánování rodiny na čas odložit.
Zdravotní komplikace - Nejen o těch čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 46.