Pavlína (35) z Prahy - Syn se narodil předčasně, vážil jen kilo!

Kdybyste Pavlínu (35) potkali na ulici s kočárkem, nevšimnete si ničeho zvláštního. Prostě další mladá maminka s miminkem. Nikoho nenapadne, co mají ti dva za sebou. Malému Matějovi jsou v současnosti podle takzvaného korigovaného věku dva měsíce, ale na světě je už o něco déle. Narodil se totiž na začátku sedmého měsíce, a nebýt včasného zásahu a péče lékařů a sestřiček, nemusel tu dnes být ani on ani jeho maminka.
Pavlína s manželem rodinu plánovali a na miminko se těšili. Ani ve snu by je nenapadlo, čím si budou muset projít. „Až do šestého měsíce probíhalo těhotenství normálně a bez komplikací. Pak se u mě náhle projevila těžká preeklampsie. To znamená, že se objevily otoky a měla jsem extrémně vysoký tlak. Přidal se i takzvaný HELLP syndrom, který se projevuje anémií, sníženým počtem krevních destiček a špatnými jaterními testy,“ popisuje mladá žena, která byla okamžitě hospitalizovaná. Osm dní pobývala na rizikovém porodním oddělení v pražské nemocnici u Apolináře. Lékaři se snažili zkorigovat její zdravotní stav a po celou dobu sledovali ji i dítě. Matěj naštěstí prospíval dobře a jeho váha i další míry odpovídaly danému týdnu těhotenství. „Tým zdravotníků mě poměrně brzy seznámil s tím, že vzhledem ke komplikacím a mému celkovému stavu, se předčasnému porodu asi nevyhnu. Sice mi vše vysvětlili, ale přesto jsem měla velký strach, jak to všechno dopadne,“ vzpomíná Pavlína, která se během pobytu v nemocnici náhodou setkala s organizací Nedoklubko, která pomáhá rodičům nedonošených dětí. „Bylo to opravdu osudové setkání, které mi moc pomohlo. U Apolináře probíhá každou středu setkání maminek, kterým hrozí předčasný porod, i těch, kterým se již nedonošené děti narodily. Řekla mi o tom moje spolubydlící z pokoje a já se tam s ní šla podívat,“ upřesňuje mladá maminka. Pavlínu pracovníci Nedoklubka i další maminky uklidnili a dodali jí odvahu, že vše zvládne. „Když jsem řekla, v kolikátém týdnu těhotenství jsem a že má Matýsek už přes kilo, všichni říkali, že to bude dobré a že i mnohem menší děti to zvládly a jsou dnes v pořádku,“ říká s úsměvem.
Vytoužené miminko
Po osmi dnech již nebylo vyhnutí a bylo nutné vyvolat Pavlíně předčasný porod. „Lékaři se k tomuhle kroku rozhodli hlavně kvůli mému stavu, který ohrožoval mě i Matýska,“ dodává. Během porodu nebylo nezbytné, aby Pavlína byla v celkové narkóze. Díky tomu mohla svého malého syna vidět hned po narození. „To, že jsem Matýska viděla a mohla si na něj sáhnout, mi dodalo klid a víru, že to spolu zvládneme. Sílu mi dodával i manžel, který byl po celou dobu se mnou,“ usmívá se vděčně mladá žena. Matýsek se narodil 19. července. Po narození putoval do inkubátoru. Vzhledem k tomu, že se narodil na začátku 7. měsíce a vážil 1090 gramů, byl těžce nezralý a potřeboval dýchací podporu. Pavlína byla den po porodu na jednotce intenzivní péče a pak deset dnů na oddělení šestinedělí. „Matýska jsme s manželem navštěvovali denně. Skvělé bylo, že jsme s ním mohli být kdykoliv a na jak dlouho jsme chtěli. Stejné to bylo, i když mě po deseti dnech propustili a Matýsek musel v nemocnici zůstat,“ popisuje své zkušenosti a dodává, že bez podpory rodiny a přátel by celou situaci zvládala mnohem hůř. „Měla jsem kolem sebe v první řadě manžela, rodinu, ale i přátele a kolegy z práce. Ti všichni mě navštěvovali, posílali mi vzkazy, květiny, a když jsem návštěvy nechtěla, respektovali to,“ dodává.
Doma bez dítěte - Nejen o tom čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 51-52.
O Nedoklubku
Nezisková organizace podporuje rodiče předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení v České republice od roku 2002. Rodičům předává informace o předčasném porodu, posiluje jejich sounáležitost, sdílí příběhy a zvyšuje informovanost veřejnosti o problematice předčasného porodu. Podporuje také neonatologická oddělení, výzkum a prevenci předčasného porodu. Spolupracuje s Českou neonatologickou společností ČLS JEP, Českou gynekologicko-porodnickou společností ČLS JEP a Neonatologickou sekcí České asociace sester. „Nedoklubko vnímám jako součást širokého týmu zdravotníků a poučených laiků, kterým jde o společný cíl – zlepšení péče o nezralé novorozence. Má velkou zásluhu na tom, že rodiče jsou na českých neonatologiích zváni k péči o miminka, co nejvíc to jde. Teď může významně pomoci, aby se na všech jednotkách intenzivní a intermediární péče zaváděl nový koncept péče, kde matka a dítě nejsou po porodu odděleni, a vytvářely se podmínky pro rodinnou péči,“ říká o organizací MUDr. Blanka Zlatohlávková, Ph.D. z neonatologického oddělení na Klinice gynekologie, porodnictví a neonatologie při VFN v Praze.