Lenka (43) a Kateřina (30) spojily své kontakty v Nizozemí i lásku k přírodě s podnikáním...

Lenka Horváthová (43) a Kateřina Van Es (30) jsou kamarádky již třináct let. Obě milují přírodu i životní styl s ní spojený. Bydlí se svými rodinami na venkově na úpatí pohoří Český les. Obě také mají za životní partnery Holanďany, kteří v Česku podnikají v zemědělství. Kromě dlouholetého přátelství a života na rodinných farmách je už více než dva roky spojuje také společné podnikání v oblasti přírodní holandské kosmetiky Botanical Beauty, kterou distribuují v Čechách i na Slovensku.
Vztah k přírodě měly obě od dětství. Katka vystudovala hotelovou školu, poté marketing a pracovala jako realitní makléřka a Lenka vystudovala obchodní školu a pracovala jako klientský poradce v bance. Obě s rodiči rády chodily na výlety do přírody a vytvářely si k ní pozitivní vztah. Vždy se také zajímaly o ekologii a o to, jak přírodě neškodit, ale prospívat. Spřátelily se před třinácti lety a zkrátka si sedly. „Hned jsem věděla, že Lenka je člověk, na kterého se můžu spolehnout. Za celá ta léta si neumím představit lepšího partnera pro společný byznys,“ říká Katka a Lenka doplňuje: „Káťa mě vždy překvapovala svoji velkou pracovitostí. Od začátku jsem si zamilovala její smysl pro humor, se kterým zvládá i vypjaté situace.“ O pár let později se v baru seznámily se dvěma Holanďany. Tenkrát ještě netušily, že se jim tito muži stanou životními partnery. „Byli jsme si sympatičtí a začali se vídat, ale fakt je, že mezi mnou a manželem jiskra přeskočila až po několika letech na rodinné oslavě,“ upřesňuje Kateřina, která s manželem Robertem van Es a čtyřletou dcerou žije v Maršových Chodech nedaleko Tachova. Rodina provozuje biofarmu a také penzion, kde ubytovává turisty. Jen pár kilometrů od nich žije v obci Milíře s partnerem Janem Willemem a třemi dětmi Lenka. Také provozují rodinnou farmu zaměřenou na bio produkci. „Oba naši partneři podnikali v zemědělství ještě, než jsme se poznali. Willemova rodina přišla do česko-německého pohraničí v 90. letech. Při projížďce na koních jim učarovala krásná příroda a bylo jim líto, že je velká část zdejších usedlostí neudržovaná. Protože Holanďané chovají lásku k panenské přírodě, které je v Nizozemí nedostatek, rozhodli se koupit první usedlost a začít ji zvelebovat. Po ní následovaly další pozemky a nemovitosti. S ubytováním na Milířích a Oboře začala partnerova maminka už před 20 lety, my v tom dnes pokračujeme,” popisuje Lenka. Kateřina se smíchem doplňuje, že když její muž Robert a jeho tatínek přemýšleli o ubytovacích službách v rámci farmy, na koupi prvního domu v Maršových Chodech se v 90. letech dohodli v místní hospodě a smlouva byla napsaná na ubrousku. Postupně koupili i další domy, zrekonstruovali je a dnes je pronajímají klientům z celé Evropy. „Agroturistika nám vlastně pomáhá vyvážit rizika, která jsou spojená s podnikáním v zemědělství,“ zamýšlí se Kateřina.
Život na farmě
I když se život na rodinné farmě v lůně přírody může zdát jako úžasná romantika, není to vždy lehké. Katka i Lenka potvrzují, že provoz farmy je opravdová řehole, ale přesto jim přináší uspokojení. „Pro mě osobně není nic krásnějšího než právě narozené telátko nebo dokončená sklizeň obilí, kdy za sebou vidíte kus práce, která má smysl,“ usmívá se Kateřina, podle které je pak druhou stranou mince nezbytnost vyrovnat se například s nejistotou v období sucha, kdy není jasné, že se podaří vypěstovat dost krmiva na zimu a podobně. Chod farmy zajišťuje převážně rodina, ale je zde i pár zaměstnanců. Zatímco Katka se práci na farmě aktivně věnuje, Lenka se zaměřila spíš na provoz ubytování pro turisty a samozřejmě na přírodní kosmetiku. „Práce na farmě je opravdu náročná. U nás ji kromě rodiny zastávají i zaměstnanci. Já se spíš věnuji přípravě domů na ubytování a pak také našim třem dětem, s nimi toho času nazbyt moc nemám,“ dodává Lenka s úsměvem. Provoz bio farmy je o to náročnější, že při hospodaření nepoužívají žádné chemikálie. Obě rodiny si zakládají na tom, že veškerá jejich produkce je v bio kvalitě. „Minulý rok jsme dokonce získali certifikát Bio Swiss, který nám umožňuje dovážet obiloviny a další produkty do Švýcarska. Tím pádem podléháme mnohem přísnějším kontrolám než ostatní bio farmy, ale jsem si jistá, že to koncový spotřebitel jak u nás, tak ve Švýcarsku ocení,“ upřesňuje Kateřina. V rámci malé Holandské komunity nedaleko Tachova se Katka s Lenkou před necelými sedmi lety seznámily s Catharine van Everdingen, která trvale žije v Nizozemí, ale do Čech jezdí za rodinou. Vyprávěla jim o přírodní kosmetice Botanical Beauty, kterou v Holandsku na své farmě Betuwe vyrábí, a o jejích prospěšných účincích. Obě kamarádky kosmetiku vyzkoušely a byly nadšené jednak proto, že šlo o čistě přírodní produkty, a také proto, že jim výrobky skvěle vyhovovaly. Tehdy se pomalu začala rodit myšlenka na společné podnikání...
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 26-27.