Helenu (42) a Marii (41) spojuje zdravotní problém - Úporné bolesti hlavy je provází léta...
Dvě ženy a dva velmi podobné příběhy. Obě jsou maminkami dvou dětí a obě se po většinu svého života potýkají s migrénou, která jim ovlivňuje rodinný i pracovní život. Helena Beránková (42) se s ní setkala už v útlém dětství, Marie Kubešová (41) začala mít problémy v pubertě. Spojila je až potřeba se svou nemocí bojovat, ukázat ostatním, že migréna není jen obyčejná bolest hlavy, a pomoci i ostatním, kteří tímto problémem trpí. Zuzana SKÁLOVÁ
HELENA
První záchvat
Helena Beránková trpí migrénou od dětství. „První záchvat si pamatuji v šesti letech, kdy mě bolela hlava a neustále jsem zvracela. Rodiče mě vzali do nemocnice, kde i diagnostikovali migrénu. Tu jsem zdědila po svém tátovi,“ vypráví. Z počátku se záchvaty dostavovaly dvakrát až třikrát za rok, ale později byly i častější. „Na chvíli jsem si oddechla v těhotenství, kdy se můj stav přechodně zlepšil, ale po narození prvního syna se vše vrátilo s ještě větší intenzitou,“ popisuje Helena, která si je vědoma toho, že svůj podíl měl i stres a nedostatek spánku. Její stav se nezlepšil ani po narození druhého syna. Navíc manžel byl vždy hodně zaměstnaný a nemohl si práci plánovat podle aktuální situace. „Z toho plynulo, že když jsem byla s dětmi sama, snažila jsem se záchvat migrény nějak ustát pomocí léků a fungovat normálně. Měla jsem pocit, že to jako máma prostě musím udělat, i když někdy mě záchvat vyřadil z běžného fungování i přes veškerou snahu. Dnes už bych to asi řešila jinak a snažila se dětem vysvětlit, že je mi špatně a nemůžu být ta máma, která s nimi pojede na výlet a podobně,“ zamýšlí se žena, která zkoušela řadu léčebných postupů i léků, které měly vedlejší účinky, a snažila se vypozorovat spouštěče migrény. Nic ale nemělo trvalý efekt. Až před čtyřmi lety vyzkoušela biologickou léčbu, díky které se její stav výrazně zlepšil. „Zkusila jsem dva preparáty, protože ten první mi nevyhovoval. Díky léku, který užívám dodnes ve formě injekce každý měsíc, nejsou záchvaty tak časté a dají se zvládat. I když nemůžu říct, že mě hlava nebolí, kromě migrény mám i tenzní bolest hlavy. Ale kvalita života je nesrovnatelně lepší,“ usmívá se máma dvou dospívajících synů. Starší syn bohužel zdědil migrénu po ní, mladší tyto potíže naštěstí nemá.
Nápad na knihu
Helena Beránková je autorkou knihy Proč maminku bolí hlavička. Jde o příběh pro děti, jejichž rodiče se potýkají s migrénou. „Nápad na knihu není můj. Oslovila mě předsedkyně Migréna-help Rýza Blažejovská, která věděla, že píšu motivační příběhy pro děti, a požádala mě, abych zkusila zpracovat tohle téma,“ upřesňuje počátky vzniku knížky autorka. Protože má Helena zkušenost s migrénou jako pacientka i jako máma dvou kluků, kniha se jí psala velmi dobře. „Zdrojem inspirace mi byl hlavně můj mladší syn, kterému je nyní dvanáct a jako malý se choval dost podobně jako hlavní hrdina příběhu,“ dodává. Knížka je o malém klukovi Adámkovi, který se moc těší na svoji oslavu narozenin. Maminka ale dostane záchvat migrény a oslava musí být zrušená. Tak příběh začíná. Helena do něj promítla své vlastní prožitky a snažila se hravou formou přiblížit dětem, jak se rodič cítí, když je mu zle. „Pro děti rodičů s migrénou je důležité pochopit, že každý záchvat jednou přejde a maminka nebo tatínek se budou opět usmívat,“ doplňuje autorka, která už má za sebou čtení knihy v několika mateřských školách. Knihu ilustrovala akademická malířka Linda Sára Nollová. Kmotrem knihy se stal zpěvák Dan Bárta, který sice nemá osobní zkušenost s migrénou, ale má dlouholetého kamaráda, který se s nemocí potýká. Navíc jako táta pětiletého kluka dobře ví, jak může být složité vysvětlit malým dětem, že se rodič necítí dobře.
Příběh Marie čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 23.