Caroline (32) - Nechala si preventivně odstranit prsa i ženské orgány!

Na první pohled byste na Caroline Ewing-Hauptové (32) nepoznali, co všechno má za sebou. Vidíte krásnou a sebevědomou mladou ženu, která se zdá stále dobře naladěná. Praneteř bývalé první dámy Olgy Havlové (+62) však musela překonat řadu problémů… Před šesti lety jí maminka zemřela na rakovinu vaječníků a lékaři zjistili, že se onemocnění v rodině pravděpodobně dědí. Mutaci genu, která třicetkrát zvyšuje riziko zhoubného onemocnění vaječníků, má i Caroline. Proto se rozhodla nejen pro preventivní operace, ale i pro šíření osvěty mezi veřejností.
„Všechno začalo v roce 2013, když moje maminka onemocněla rakovinou vaječníků,“ začíná své vyprávění mladá žena a pokračuje: „Lékaři jí odstranili nádor i zasažený vaječník a pro jistotu poslali vzorek na genetické testování, které trvalo rok a potvrdilo mutaci genu BRCA2.“ Byla tedy padesátiprocentní pravděpodobnost, že Caroline mutaci zdědila. Na rakovinu zemřela maminka Caroline, její dědeček a jeho sestra, její prababička a také sestra prababičky, Olga Havlová. Přesto lékaři tenkrát nepovažovali za nutné otestovat na mutaci genu BRCA také Caroline, jen jí doporučili častější kontroly u gynekologa. „Já jsem o testování stála, ale jedná se o velice drahou věc, když jste samoplátce. Zkusila jsem tedy obeslat různé specialisty na genetiku, a nakonec se mi nabídl pan doktor Gregor z Thomayerovy nemocnice. Vzhledem k tomu, že měli data mé matky a věděli, co hledají, tak výsledky byly už za půl roku. Mutace se u mě potvrdila, “ vzpomíná mladá žena na zprávu, kterou se dozvěděla krátce po maminčině smrti. Její matka zemřela v pouhých 47 letech. Ještě dříve, než měla výsledky genetického vyšetření, rozhodla se Caroline, že než se vystavit riziku onkologické nemoci, raději podstoupí preventivní odstranění prsů a vaječníků, které u nás v té době nebyly časté a většinou je podstupovaly pacientky, které řešily diagnózu rakoviny. „Sama jsem si začala hledat informace o tom, jak operace probíhají a co všechno to obnáší. Tehdy jsem vůbec neplánovala děti a byla jsem mladá. Ale říkala jsem si, že je potřeba nechat si do budoucna zadní vrátka. Řešila jsem to s mou gynekoložkou a ta mi poradila, že si mám nejprve nechat odstranit prsa. Poté podstoupím hormonální léčbu a odběr vajíček, která se ve třech cyklech odeberou, některá se zmrazí neoplodněná a některá se oplodní, embrya totiž lze otestovat na přítomnost BRCA mutace a poté se ponechají pouze ta zdravá. Při posledním odběru vajíček se mi odstraní vaječníky a vejcovody, a tím se sníží riziko rakoviny. Děloha se ještě několik let ponechá pro možnost podstoupit v budoucnu umělé oplodnění,“ popisuje své plány. Osud ale zamíchal karty jinak…
Přišly problémy
Caroline byla zapsána na čekací listinu pro preventivní odstranění prsou. „V případě, že jste zdravá, se v Praze na tuto operaci čeká půl roku až rok. V té době už jsem pár let chodila se svým současným manželem a neplánovaně otěhotněla,“ vypráví. Všechny plány se musely změnit. Na doporučení gynekoložky a onkoložky byl naplánovaný porod císařským řezem, při kterém se rovnou měly odstranit vaječníky i děloha. „To bohužel také nevyšlo. U porodu jsem narazila na lékaře, který byl zastáncem přirozených porodů téměř za každou cenu, takže mi i přes lékařské doporučení odmítl udělat císařský řez a plánovaný zákrok,“ popisuje Caroline, která tedy porodila dceru přirozeně a k odstranění dělohy a vaječníků se nakonec dostala až půl roku po porodu. To jí bylo třicet. „Na operaci jsem se paradoxně těšila, jen jsem se bála, co bude následovat. Věděla jsem, že s odstraněním reprodukčních orgánů se dostanu do menopauzy. O té jsem si hodně načetla a byl to pro mě velký strašák, stejně jako pro mnoho dalších žen. Bála jsem se vlivu na psychiku a osobnost, ztráty chuti na sex, přibírání a tak dále…“ svěřuje se statečná žena, která sice s některými příznaky menopauzy bojuje dodnes, ale podle jejích vlastních slov čekala, že to bude horší. Po operaci se rychle zotavila, i když musela dávat pozor, aby nezvedala nic těžkého, což může být s půlročním dítětem trochu problém. Péči o dceru ale zvládala. V prvních měsících trpěla velmi častými návaly horka, které přicházely i několikrát za hodinu a silným nočním pocením. „V noci jsem se třeba několikrát vzbudila úplně propocená a musela se jít převléknout, dát pod sebe suchou osušku a vyměnit si deku. Také přes den jsem se musela několikrát převlékat a sprchovat ale postupně se to lepšilo. Teď už mám návaly horka jen několikrát za den, trpím nespavostí, mám trochu problémy s pletí a přibrala jsem 5 kg, ale dá se to vše zvládnout,“ říká Caroline, která si za svým rozhodnutím stojí i přes potíže, které ji trápí. Za dalších šest měsíců absolvovala odstranění prsů s následnou rekonstrukcí pomocí implantátů. „Toho jsem se bála kvůli bolesti. Z okolí jsem dostávala varování, že jde o bolestivý zákrok. Taky jsem si nebyla jistá, jak budu vypadat. Při těchto operacích lékaři někdy ženám preventivně odstraní i bradavky a prsní dvorce. Záleží vždy na konkrétních rizikových faktorech a také na rozhodnutí pacientky,“ shrnuje Caroline své tehdejší obavy, které ji inspirovaly k založení facebookové skupiny Mastektomie. „Je to uzavřená podpůrná skupina pro ženy, kde jsem se rozhodla sdílet svoje obavy a taky vzhled před a po odstranění prsů. Jsem ráda, že skupina funguje, momentálně je v ní přes 900 žen. Podporujeme se v ní, sdílíme zkušenosti a také fotografie po operacích. Mnoho žen mi psalo, že díky skupině se tolik neobávají operace a toho, co bude následovat,“ dodává s optimistickým úsměvem.
Šíří osvětu - Nejen o tom čtěte v více v tištěném Aha! pro ženy číslo 21.